Сред зимния хлад на февруарския Берлин от вчера киното диша и говори с всички езици на света. Започна 75-то издание на Международния кинофестивал Берлинале – пространство за разказване на смели истории, които разтърсват и променят.
В "Нашият ден" от Берлин се включва журналистът Юлия Владимирова, за да сподели впечатления от откриващата церемония, която се състоя на 13 февруари.
Актрисата Тилда Суинтън е тазгодишният носител на почетната „Златна мечка“ за принос в киното. В своята реч тя е споделила спомен за Берлин от 80-те години, за своя първи фестивал – именно Берлинале, когато едва 25-годишна представя филма "Караваджо". Речта на Суинтън, по думите на Владимирова, е съдържала политически послания, но по един премерен начин и без назоваване на имена. Посланието е било за киното като възможност за свобода и бунт дори в онези места по света, където съществува напрежение.
Друг момент от церемонията, който е развълнувал Владимирова, е показаното филмче – преглед на всички филми, печелили "Златна мечка" от създаването на Берлинале през 1951 година до днес. В ретроспекцията присъстват имена като Бергман, Шаброл, Годар, Полански, Фасбиндер.
"Берлинале още от 50-те години е искал да бъде отворен към света фестивал", заявява Владимирова и допълва, че киното обединява хората независимо от политическото противоборство и различието в гледните точки.
Един от филмите, за които немската преса говори най-много, е "Светлината" на немския режисьор Том Тиквер ("Бягай, Лола"). Това е дългоочакваното завръщане на Тиквер в седмото изкуство. Владимирова описва филма като "фантастична берлинска история". Главната героиня в "Светлината" е сирийска бежанка, която попада да работи в заможно германско семейство.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..
Днес, 31 март, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се проведе дискусия на тема "Съвременно визуално изкуство". Специален гост на събитието е художничката Марион Сафриуин от Марсилия, която в момента пребивава в София в рамките на двуседмична творческа резиденция (21.03-06.04). Творческата резиденция на Сафриуин е част от дългогодишната програма на..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..
Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..
За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg