Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

Снимка: ИК "Хермес"

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска.

"Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно", споделя в интервю за "Артефир" Бакеро. Героинята в романа е дъщерята на италианския владетел Виктор Емануил III, която загива в концентрационния лагер Бухенвалд, въпреки че Италия е съюзник на Третия райх по време на Втората световна война.

Интересен факт, който свързва съдбата на принцесата с България, е, че тя е заловена на връщане от погребението на цар Борис III в София. Ето защо, след като написва романа, Бакеро изпраща екземпляр до Симеон II, владеещ отлично испански език, за да прочете разказаната история.

"За мен беше трудно, но важно да намеря баланса между емоциите и историческата реалност", заявява авторката.  

"Хората, пред чиито очи се е случил фашизмът, не са имали представа докъде може да стигне той. Много хора са повтаряли, че Хитлер няма да се задържи на власт", казва още Бакеро.

Още за историческата истина в романа чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да не си пътен полицай в Калифорния

В редакция "Хумор и сатира" имаме особен интерес към случаи от живота, които разчупват шаблона и ни убеждават, че винаги има и "по-така". Тази седмица открихме много поучителен случай отвъд океана и ще го огласим в неделя веднага след новините в 18 часа, за когато сме подготвили още: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната..

публикувано на 04.10.25 в 16:10

"Любоф" – осем истории в един визуален омнибус

Филмът "Любоф" на Ивайло Христов откри преди дни кинофестивала "Златна роза" и предизвика отлични реакции сред кинокритиката и публиката. Анонимните герои от този визуален омнибус се срещат извън линейното време в осем различни истории. "Любоф" е разказ-мозайка за комичното в несъвършенствата, в обратите и в големите общочовешки теми. Филмът е..

публикувано на 04.10.25 в 11:05

Нова изящна арткнига "Двете"

"Това е книга за майки и дъщери, пишат от издателството за книгата на полската авторка Юстина Баргелска (превод - Диляна Денчева). Красива и горчива като самото майчинство. Изящна книга, която сама по себе си е съвършен предмет на изкуството. Но и книга, която помага да се чувстваме разбрани. "Да бъдеш майка", значи да искаш да пазиш, да закриляш,..

публикувано на 04.10.25 в 09:10

С танцова стъпка думите изскачат от страницата

Между 29 септември и 5 октомври в гр. Плевен се провежда фестивалът за литература и танц Leap Off Page, организиран от фондация "Елизабет Костова". Събитието има резидента част, в която смесени екипи от автори, хореографи и танцьори създават съвместни творби, които после ще бъдат представени пред публика, работилници с местните творци и представления..

публикувано на 03.10.25 в 17:56

Второто издание на Sofia Art Fair с отворени врати до 5-и октомври

Най-голямото в България изложение на съвременно изкуство "София Арт Феър" се откри на 2 октомври в София Тех Парк. Второто издание на големия форум, но и пазар за изкуство е с тема Imagine и включва 21 галерии от 9 държави и шест колектива, представящи както нови таланти, така и звезди в съвременното изкуство. Дискусии, работилници, кураторски..

публикувано на 03.10.25 в 17:36