"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството за любители". Лекциите се провеждат в "Център 24" в квартал "Слатина".
"Заедно стигнахме до идеята да се фокусираме върху българското изкуство, тъй като самият аз не знам достатъчно – казва Петко Желязов. – Бях удивен от това колко добри са българските художници и колко много има да се разкаже. В момента разработвам това културно пространство, то се случи благодарение на дарения на местната общност. Искам да докажа, че то може да функционира на локално ниво. Да децентрализираме културата."
"Периодът е много дълъг, опитвам се да поставя изкуството в неговия политически, социален и културен контекст – казва Кристина Тужарова. – Важно е да е достъпно за всякаква публика и това да е една основа за следващо изследване."
В историята на изкуството има много примери за художници, които са много талантливи, но остават непознати за поколенията. "След Втората световна война държавата става единственият покровител на изкуството и някои художници от миналото са обявени за формалисти или за проводници на западно влияние." – обяснява Кристина Тужарова.
Според нея за българското изкуство днес е рано да се правят обобщения и лекции, тъй като не може да се види цялостната картина.
Чуйте Петко Желязов и Кристина Тужарова в "Какво се случва", а следващата лекция от поредицата е на 23 февруари.
"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..
Днес, 31 март, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се проведе дискусия на тема "Съвременно визуално изкуство". Специален гост на събитието е художничката Марион Сафриуин от Марсилия, която в момента пребивава в София в рамките на двуседмична творческа резиденция (21.03-06.04). Творческата резиденция на Сафриуин е част от дългогодишната програма на..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..
Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..
За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg