Колко опасни са вейповете?
Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.
Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото секси". И при подрастващите това става модерно.
Проучване доказва повишения риск от рак на белия дроб, според ръководителят от университетската болница в Сеул. Особено за хората, които са спрели цигарите, но са започнали да пушат вейпове. Учените са изследвали 4 милиона и половина жители на Южна Корея, които в миналото са били пушачи. В периода 2012-2021 година над 50 хиляди от тях са развили рак на белия дроб, а 6351 са починали.
Бившите пушачи на конвенционални цигари, които след това са започнали да консумират електронни, са били изложени на по-голям риск да се разболеят от тези, които са преустановили всякакъв прием на никотин.
Дългосрочните ефекти засега са неизвестни, защото това е сравнително нов продукт.
Дори експерти са заявявали, че електронните цигари са по-безопасни от пушенето на цигари. Вейповете даже понякога се препоръчват и като средство за спиране на цигарите.
Електронните цигари вероятно са безопасни за кратък период, но не и в дългосрочен план.
Течностите за електронни цигари могат да съдържат много ниска концентрация на различни химикали, за които е известно, че причиняват рак. Употребяващите ги интензивно вдишват тези химикали многократно всеки ден и в продължение на години.
До момента не е известно каква степен на консумация е достатъчна, за да причини рак. Няма съмнение, че вейпингът ви излага на по-малко токсични вещества, отколкото пушенето на традиционни цигари.
Според проучване на учени от Финландия, САЩ и СЗО, което анализира данни от 32 държави от Европа, 13,3% от момичетата и момчетата на възраст между 15 и 16 години са употребявали цигари. 10,6 % са опитвали електронни цигари, а 27, 3 – и двете.
Цигарите вече не са "куул" сред младите.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на България? Достатъчни ли са сериозни законодателни промени? Къде е разковничето? Адв. Иван Демерджиев , ексминистър на вътрешните работи, коментира в ефир много от наболелите въпроси в системата:..
Във Велико Търново, в Изложбени зали "Рафаел Михайлов", от 17:30 ч . ще се състои благотворителна художествена изложба "Жени за жени". Изложбата е в подкрепа на раждаемостта и борбата с репродуктивните проблеми. Събраните средства от продажбата на художествените произведения ще бъдат дарени на Фондация "Искам бебе". Слушайте!
В село Рибново, област Благоевград, тази вечер ще бъде представена първата в България фотографска изложба, посветена на белия щъркел . Автор на кадрите е фотографът Гери Войнова. В основата на реализацията на изложбата стои Димитър Попов – председател на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Фотографиите са заснети през..
Тодор Костадинов от берковското село Боровци обича виното и това си личи, когато човек се разходи из двора на къщата му и из избите и енотеката в мазетата на същата тази къща, че и на съседната, която Тодор купува, за да превърне в малка къща за гости с три тематични винени стаи, от които гостите не могат да си тръгнат, докато не изпият цялото вино,..
Винаги след дъжд изгрява слънце – а понякога се появява и дъга, която озарява небето. Историята на Ирена Методиева може да бъде сравнена с такава дъга. След шестгодишна "ледена епоха", тя има шанс да стане първата българска пациентка, която ще бъде трансплантирана в една от водещите болници в САЩ. Това е огромен напредък и звучи дори романтично,..
В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg