Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Памет за издателя Иван Богданов

Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади автори през март в Карлово, Пловдив и София. Пълен с енергия, седмица преди това беше представил като издател поредната премиера, а аз му бях обещала среща със слушателите на “Артефир”.

Не подозирах, че ще бъде последна.

Казвам се Иван Богданов и съм председател на Фондация "Буквите" – така най-често се представяше, тъй като пишещите, а и много от четящите хора го познаваха. Повече като издател, по-малко като автор. Остави след себе си осем свои книги и кучето Сара, увековечено в “Сара и други любови”. Както и романите "Самотата спи на възглавницата ми" (2016) и "Самотата (не) спи на възглавницата ми"(2018).

Учреди “Буквите” – фондация и сайт, създадени, за да дават възможности и място за изява на нови имена. Да публикуват и да срещат автори с други като тях. Искаше сайтът Bukvite.bg да живее, а в него пишещите да обменят идеи. Работеше с всички сили за тази кауза. Надяваше се да помага с вещината си на издател и на автор. Може би затова Bukvite.bg се превърна в средище на хора, които обичат литературата.

За неговата отдаденост имам спомен от времето на пандемичната 2020 година, когато се появи алманахът "Нова българска литература. Хумор и сатира”. Издателят Иван Богданов спретна голяма премиера. Почти същата като предишната, пред Първо студио в БНР. Тази обаче беше виртуална, участваха още повече автори, а събитието можеше да се гледа от цял свят. Помня също, че тогава от съображения за сигурност в "Артефир" не канехме гости и Богданов се шегуваше утешително как Covid кризата преподрежда приоритетите ни – ставаме все по-гъвкави и изобретателни.

Част от този телефонен разговор в “Артефир” с издателя Иван Богданов от 2020 година сега звучи в негова памет. В деня (19.02), в който ще го изпратят в родния му Шумен.

Това не е отсъствие, това е промяна в присъствието.

Сайтът му Bukvite.bg остава.

Чуйте звуковия файл.

Снимки – Bukvite.bg
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарита Димитрова

41-вото издание на "Аполония" превръща Созопол отново в сцена на всички изкуства

Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол.  За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване.  Официалното откриване на фестивала е на..

обновено на 24.07.25 в 12:07

25 години Шекспиров театър в Паталеница

Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..

публикувано на 24.07.25 в 09:30

Митологичният роман на Джон Фаулз "Магът" излезе в превод на български език

Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..

публикувано на 24.07.25 в 09:23

Дряново посреща изложба в чест на габровските опълченци

Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..

обновено на 24.07.25 в 08:56

Стара Загора търси паметта на своите къщи в нов културен формат

Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..

обновено на 24.07.25 в 08:54