Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Д-р Атанас Грозданов: По света потреблението на морски видове е много по-голямо от техния потенциал да се възстановяват

Снимка: РИМ - София

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки.

На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и музикалната индустрия, заснети с различни видове морски животни. Повече за проекта в "Нашият ден" разказва д-р Атанас Грозданов, преподавател по зоология в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

По света потреблението на морски видове е много по-голямо от техния потенциал да се възстановяват. В зоните с по-развит промишлен риболов са най-уязвими, но и у нас проблемът се задълбочава през последните години, обяснява гостът.

Д-р Грозданов разказва, че лично е бил свидетел на нерегламентирано нощно тралене – метод за промишлен риболов с активното теглене на специална риболовна мрежа.

Вероятно има доста нерегламентирани дейности, свързани с риболова, а морските ни ресурси са ограничени, казва гостът и добавя, че усети ли човек незаконна риболовна дейност, трябва да подаде сигнал до 112

 "На европейско ниво законодателството има нужда от актуализиране, защото в последните години се задълбочават тези проблеми. Свръхриболовът трябва да се регламентира като незаконна и опасна практика", заявява д-р Грозданов.

Гостът запознава слушателите с изложбата Fishlove, която може да бъде видяна до 18 март в галерия "Триъгълна кула на Сердика" (бул. "Княгиня Мария Луиза" 16).

Много известни личности от кино и музикалната индустрия през годините приемат поканата да застанат пред фотографския обектив, в името на това да привлекат внимание към изключително сериозни теми, свързани със замърсяванията, експлоатацията и опазването на моретата и безценните, за нас, хората, ресурси. Сред лицата са кинозвездите Джуди Денч, Джилиън Андерсън, Хелена Бонъм Картър, Шон Пен и редица други популярни имена от шоубизнеса.

Д-р Грозданов разказва как решава да се свърже с неговите инициатори. Те откликват на проявения интерес, като предоставят безвъзмездно кадрите с подходяща резолюция, за да бъде организирана изложбата Fishlove и в България.

В края на 2018 година проектът "Fishlove" е представен за първи път в у нас и избрани фотографии са показани в галерия Credo Bonum, Биологическия факултет на Софийския университет и в откритото изложбено пространство на Културен център "Морско казино Бургас".

Сега, по думите на д-р Грозданов, е време за нов живот на изложбата, която е обогатена с още "красиви, провокативни и смущаващи снимки".

Fishlove вече не е само фотографска изложба, а навлиза в практическа фаза, свързана с проучване и създаване на възстановителни морски ферми. Така застрашените видове ще бъдат връщани в екосистемите и ще се възстанови поминъка на хората, зависещи от тях.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Смисълът на молитвата, постът и покаянието

В неделното евангелско четиво единствено през Великия пост директно се говори за нуждата от поста и молитвата, за тяхното огромно значение за живота на вярващия. Свързано ли е това с чествания днес св. Йоан Лествичник и защо? За нашата стълба към небето. Защо у мнозина четенето на "Лествицата" на св. Йоан предизвиква страх и смущение. Кой може да..

публикувано на 30.03.25 в 09:35
Андрей Захаров

Андрей Захаров: Путин не иска войната да спре

На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, работил за Би Би Си, обявен за чуждестранен агент от РФ и избягал оттам. "Тези разговори приличат на събиране на кубчета в детството...

публикувано на 30.03.25 в 09:00
Теодор Насър

Биодинамично земеделие

Биодинамичното земеделие възниква в началото на миналия XX век, като следствие от философските възгледи на Рудолф Щайнер и като отговор на първите тенденции в индустриализирането на земеделието. Теодор Насър е педагог и танцьор и преподавател по хип-хоп танци, попаднал изненадващо в полето на земеделието, в частност на биодинамичното земеделие...

публикувано на 29.03.25 в 14:25
проф. Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Авторитаризмът хищно напредва в завоюването на позиции

Пропагандата и дезинформацията срещу Европейския съюз и европейските институции след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф.  Димитър Вацов , председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София и преподавател по философия в Нов български университет. "Докладите на..

публикувано на 29.03.25 в 09:10
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Тръмп просто го няма като президент

Как един журналист бе добавен в поверителна група на администрацията на президента Доналд Тръмп в приложението "Сигнал". Кой е Джефри Голдбърг, главният редактор на "Атлантик", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет в САЩ. Защо не са използвали специалните..

публикувано на 29.03.25 в 08:55