Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

| обновено на 21.02.25 в 13:47 | Интервю

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин. Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов български университет специалностите "Право" и "Финанси", макар и без да ги завърши. Днес, заедно със съпругата си българка, Халед е собственик на ресторант в София.

Халед взема активно участие и в кампанията "Храна за размисъл", която той определя като изкуство, обич и споделяне. Каузата поставя своето начало на 20 юни – Световния ден на бежанеца – и има за цел да даде гласност на емигрантите в България. Посланието им е обединеност сред различните с талант, а храната е техният език.

Освен като добър кулинар, чиято мисия е да сближава хората чрез храна, Халед Мераджудин е и музикант. Свири на индийския инструмент "табла" и е част от две музикални групи – "Евразия" и "Музика без граници".

Халед смята, че музиката, както и храната, имат невероятната сила да обединяват, да ни правят по-добри и да създават връзки, които надхвърлят всяко различие.

Халед сподели своята вдъхновяваща история за живота си в България, за страстта към кулинарията и за музиката като мост между културите. 

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

От пазара до кафенето – какво прави един квартал специален?

В новото издание на рубриката “Разговорът” фокусът пада върху кампанията " Символът на квартала" – инициатива на платформата #soSofia, която си поставя за цел да открои и запечата културната идентичност на 12 от най-емблематичните софийски квартали . За идеята, смисъла и очакванията зад проекта разказват Симона Василева от #soSofia и Виктор Топалов..

обновено на 14.04.25 в 11:34

След зимния сън: Мечките в Белица отново посрещат посетители

Паркът за мечки в Белица отваря врати за новия сезон. Първите обиколки за посетители започват днес от 12 часа. Паркът за реадаптация на танцуващи мечки край Белица – най-големият такъв парк в Европа – е открит на 30 май 2004 година. Как е преминал зимният сън на мечките, ни разказва Никола Попкостадинов, управител на парка, пред Теодора..

обновено на 14.04.25 в 10:24

Благоевградските ученици се запознават с историята на своя край

Регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград организира събитието за ученици "Запознай се с видни личности от Пиринския край ". Често тези събития са обвързани с годишнини от рождението на бележити личности. Този път завеждащата отдел "Краезнание" в библиотеката, Елза Кресничка, разказва пред Теодора Церовска за видната личност..

публикувано на 14.04.25 в 09:45

Фестивалът "Реките на София" търси визуални инсталации за шестото си издание

Фестивалът "Реките на София" тази година ще се проведе между 29 и 31 август. Екипът на фондация "Колективът" обявява конкурс за тематични артинсталации, които ще станат част от дизайна на градския фестивал. За изискванията към кандидатите, за плана на фестивалните зони и поддържането на реките на София – разговор в "Нашият ден" с арх...

публикувано на 14.04.25 в 09:38

Търговище отбелязва Деня за опазване на културното наследство с ученическа изложба

В Славейковото училище в Търговище днес от 17:30 часа се открива изложбата "Възрожденската къща ". В нея са включени макети, изработени от ученици, посветени на Международния ден за опазване на паметниците на културата, който предстои на 18 април. Учениците са от 4-и клас на Първо основно училище в града и са изработвали своите..

обновено на 14.04.25 в 09:24