Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Университетите в Обединеното кралство обучават най-много национални лидери в световен мащаб

Снимка: University of Oxford

Университетите в Обединеното кралство, много от които са в хватката на финансова криза, "образоват повече национални лидери от която и да е друга страна в света", показва анализ на Британската агенция за дигитално висше образование. 

Десетки политици, които в момента са в управлението на техните страни, са завършили образованието си на Острова, като най-много от тях са учили в Оксфорд – 36 от 1990 година насам. Следва Лондонското училище по икономика и политически науки с 24 подготвени кадри. Сегашният президент на Финландия Александър Стуб с докторска спетен по международна политика е единс от тях. Университетите в Кеймбридж и Манчестър също са дали образование на много настоящи световни лидери. 

В класацията по страни университетите в Обединеното кралство на начело, следвани от САЩ, Русия и Франция. Изтъквайки успехите на британските университети в глобален мащаб обаче, анализът отчита и тревожната прогноза, че почти три на всеки четири висши учебни заведения се очаква да бъдат "на червено" през учебната 2025-2026 година. Масови съкращения на работни места и закриване на курсове са в ход в сектора. Заместник-ректорите казват, че таксите за обучение не са в крак с инфлацията. Спадът в броя на международните студенти, кандидатстващи за визи, също допринася за кризата.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп нарежда премахването на "антиамериканската идеология" от институциите на "Смитсониън"

Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ, с който нарежда на вицепрезидента Джей Ди Ванс – член на Съвета на регентите на института "Смитсониън" – да премахне "антиамериканска идеология" от музеите, центровете и Националната зоологическа градина във Вашингтон, съобщава ВВС. Заповедта също така нарежда на министъра на вътрешните работи да възстанови..

публикувано на 28.03.25 в 14:40

Кипър за трета поредна година е "силен иноватор" в ЕС

Четири компании и шестима учени са носители на годишните награди за иновации на Кипър (Cyprus Innovation Awards), които бяха връчени за 18-ти път. Страната за трета поредна година е определена като "силен иноватор" в ЕС, заяви президентът Никос Христодулидис на церемонията по награждаването. Отличията са присъдени за новаторски идеи и практики, които..

публикувано на 28.03.25 в 14:35

Равновесието на човешкото тяло е знак за здраве и дълголетие

Способността да се пази равновесие на тялото е истинският тест за дълголетие. Това е едно от важните научни открития, коментирани в Италия.  В здравната си рубрика "Движи се и лекувай – физическите упражнения като лекарство" ежедневникът "Република" засяга темата за равновесието. Вицепрезидентът на Италианската федерация по спортна медицина (Fmsi)..

публикувано на 28.03.25 в 14:30

Фестивалът "Големият прилив" започва в Париж

От днес до 30 март Националният морски музей на Париж е домакин на първото издание на фестивала "Големият прилив", съобщава френското издание Sortir à Paris . Той включва изложби и документални филми, както и дискусии, посветени на моретата и океаните. Фестивалът La Grande Marée е част от новата програма на музея, който наскоро отвори врати след..

публикувано на 28.03.25 в 14:15

Спорове в частния театрален сектор във Франция

Споровете в частния театрален сектор във Франция достигнаха нов връх в навечерието на днешния Световен ден на театъра, като конфликтът продължава да е свързан с начина, по който се разпределят средствата за дейността му. Според информация на вестник Le Monde планираните реформи в управлението на Асоциацията за подкрепа на частния театър са срещнали..

публикувано на 27.03.25 в 14:10