Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!"
От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след направени и публикувани официално проучвания.
Учените решиха да проучат по-подробно въздействието на джаджата върху човешкото тяло. Оказва се, че постоянният контакт със смартфон влияе негативно върху зрението. Д-р Матю Гардинър казва, че когато хората гледат екран, те са толкова погълнати, че забравят да мигат. Други експерти твърдят, че смартфоните могат да причинят проблеми със съня. Полезно за здравето било да се отделим от тел около 2 часа преди сън.
Смартфонът може да провокира и болка във врата. Когато сме постоянно наведени и погледът ни е надолу, има риск от проблеми с гръбначния стълб. Освен това редовното използване на смартфон заплашва с възникване на проблеми с позата. Проучване потвърди, че постоянното използване на дигитални устройства провокира болка в ръцете и мускулни спазми.
Прекомерната употреба на смартфон нанася вреди и на психиката. Рискът от тревожност и дори депресия се увеличава. Например, много по-полезно е да се занимавате със спорт, някакво хоби или лично да общувате с близките си. В допълнение, проучванията потвърждават, че смартфоните могат да бъдат пристрастяващи.
Има много вредни навици, които експертите съветват да се избягват при работа със смартфона – чуйте кои са те в звуковия файл:
"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата. Инициативата ще популяризира..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга. "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..
В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...
Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..
Проектът за завръщането на брадатия лешояд – вид, вписан като "изчезнал" в Червената книга на България, дава своите първи резултати. На 17 май на територията на Природен парк "Сините камъни" ще бъдат освободени първите брадати лешояди в българската природа от 1972 година насам. Целта е видът да бъде възстановен не само за България, но и за целия..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg