Нова научнопопулярна книга открива поразителни прилики между имперския Рим и индустриалния Запад. "Защо се разпадат империите" от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Книгата е избрана от Financial Times за една от най-добрите книги на 2023 година.
Уважавани специалисти са и авторите. Питър Хедър е професор по история в Кралския колеж в Лондон, автор на изследвания, свързани с римска история, варварските нашествия в Европа и разпространението на християнството. Джон Рапли е преподавател в Кеймбридж, журналист и специалист по политикономия, който се фокусира върху приложните изследвания в областта на геополитиката, световната геополитическа политикономия и икономическата история.
Двамата учени правят интересен сравнителен анализ между възхода и упадъка на Римската империя и съдбата на Запада, чиято кулминация като политическо и икономическо развитие и доминация в света вече е преминала и се приближава към неминуем разпад – така се случва и с всички империи в историята на човечеството.
В рамките на 250 страници се проследяват добре подбрани и аргументирани примери и специфики за сходства между Античността и съвремието. След като са маркирани основните фактори, етапи и индикатори на развитието и разпадът на Римската империя в края на V век, авторите посочват и анализират сходствата им спрямо днешната западна цивилизация – като политическа, правна и идеологическа система.
"Защо се разпадат империите" е книга както за любители на историята, геополитиката, така и за политолози, за специалисти в областта на хуманитаристиката и широката публика. Изданието ни насърчава да потърсим поука в историята и ни дава надежда, че следващото поколение ще намери начин за нова и по-адекватна реорганизация на света.
Димитрина Кюркчиева разговаря в “Артефир” с преводача на книгата Илия Илиев.
Снимка – Книгомания
Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок. Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а..
Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..
На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg