Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Защо се разпадат империите" – книга за бъдещето на Запада

Нова научнопопулярна книга открива поразителни прилики между имперския Рим и индустриалния Запад. "Защо се разпадат империите" от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Книгата е избрана от Financial Times за една от най-добрите книги на 2023 година.

Уважавани специалисти са и авторите. Питър Хедър е професор по история в Кралския колеж в Лондон, автор на изследвания, свързани с римска история, варварските нашествия в Европа и разпространението на християнството. Джон Рапли е преподавател в Кеймбридж, журналист и специалист по политикономия, който се фокусира върху приложните изследвания в областта на геополитиката, световната геополитическа политикономия и икономическата история.

Двамата учени правят интересен сравнителен анализ между възхода и упадъка на Римската империя и съдбата на Запада, чиято кулминация като политическо и икономическо развитие и доминация в света вече е преминала и се приближава към неминуем разпад – така се случва и с всички империи в историята на човечеството.

В рамките на 250 страници се проследяват добре подбрани и аргументирани примери и специфики за сходства между Античността и съвремието. След като са маркирани основните фактори, етапи и индикатори на развитието и разпадът на Римската империя в края на V век, авторите посочват и анализират сходствата им спрямо днешната западна цивилизация – като политическа, правна и идеологическа система.

"Защо се разпадат империите" е книга както за любители на историята, геополитиката, така и за политолози, за специалисти в областта на хуманитаристиката и широката публика. Изданието ни насърчава да потърсим поука в историята и ни дава надежда, че следващото поколение ще намери начин за нова и по-адекватна реорганизация на света.

Димитрина Кюркчиева разговаря в “Артефир” с преводача на книгата Илия Илиев.

Снимка – Книгомания

По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на Веселин Начев "10 филма от 20 век"

Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок. Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а..

публикувано на 22.05.25 в 15:14

Какво казва текстът на собствения си автор

Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..

публикувано на 22.05.25 в 14:38

Голямата диктовка на живо от Националната библиотека

Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото.  Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" .  В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..

публикувано на 22.05.25 в 14:30

РИМ – Враца представя научните изследвания на своите уредници

На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..

обновено на 22.05.25 в 12:10

Космосът между митовете и науката – нова изложба в Етнографския музей

На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..

обновено на 22.05.25 в 11:55