Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непознатите улици на поезията

Лауреатите в осмото издание на Националния поетичен конкурс "Непознати улици" за любовта към литературата

Мария Мутафчиева-Мери
Снимка: личен архив

Част си от света, който те заобикаля, но усещаш, че в теб има и един друг свят, който вече напира да излезе. Нещо в теб говори и ти вече нямаш друг избор, освен да му дадеш думата. В началото дори не разбираш, че имаш толкова думи, с които да изразиш емоцията. Изобщо не се замисляш за това, просто оставяш поривът да те превземе. Настъпва момент, в който поглеждаш белия лист и виждаш, че той отдавна не е толкова бял. На него са изрисувани пътища, задънени улици, личен космос, най-обикновени неодушевени предмети, които съдържат метафори, скачат светове, чувства и емоции бушуват и всичко идва от теб. Изсипал си едни думи, а те са създали мелодия. 

Разбираш, че през цялото време тази мелодия е звучала в теб и ти тайничко си искал и друг да я чуе и да стане повод за разговор. И точно там, докато се вълнуваш от композираната мелодия, започват и съмненията да ти говорят: "Ами ако другите не я чуят, както я чувам аз? Ако всичко е в главата ми и тази необходимост да се изразя е прищявка на израстването?". Обаче как да разбереш кое от това е истина, ако не дадеш възможност на мелодията да зазвучи въпреки теб.

Дали точно тези процеси преминават в съзнанието на един млад поет, който още в училище е открил, че с думите може да се спаси от онова, което го тормози, но и вълнува? Доколко младите имат нужда да бъдат чути и видени и доколко – сами да повярват в себе си?

"Какво се случва" тръгна по непознатите улици на поезията в разговор за пътя и опита на един от малкото национални конкурси за млади поети в "Непознати улици". Негов създател е Мария Мутафчиева-Мери, чиито ученически стихове са вдъхновили този конкурс, а и са началото на музиката, която Мери Бойс Бенд прави. 

Лауреати в осмото му издание са Анджела Георгиева, тя е в 8-и клас и учи в Първа английска езикова гимназия, и Йоана Милкова, която е 12-и клас в 22-ро училище "Г. С. Раковски". И двете имат редица участия и награди в литературни конкурси. Пишат поезия, а и не само.

Какво вдъхновява победителките в двете възрастови категории в поетичния конкурс? Какво поражда необходимостта им да се изразяват чрез слово и колко необходими са всъщност конкурси като "Непознати улици"?

Чуйте отговора на тези и много други въпрос, както и самата поезия на Анджела Георгиева и Йоана Милкова, в звуковия файл.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Стъпки във времето – поколения" събира Иван Андонов и Сава Цонев в съвместна изложба

"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..

публикувано на 31.03.25 в 17:39

Дискусия за съвременното визуално изкуство в галерия "Мисията"

Днес, 31 март, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се проведе дискусия на тема "Съвременно визуално изкуство". Специален гост на събитието е художничката Марион Сафриуин от Марсилия, която в момента пребивава в София в рамките на двуседмична творческа резиденция (21.03-06.04). Творческата резиденция на Сафриуин е част от дългогодишната програма на..

публикувано на 31.03.25 в 13:24
Константин Илиевски

Маестро Илиевски: Всяка репетиция е ново откритие

В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..

обновено на 31.03.25 в 13:23

Занаята на линогравюрата

Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..

публикувано на 31.03.25 в 12:10

"Мръсно" на Боряна Пандова и 13-ото Международно фотобиенале "Фодар"

За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..

публикувано на 31.03.25 в 11:30