Десислава Алексиева, председател на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" (АБК), представя в "Нашият ден" предстоящите участия на България в най-значимите международни панаири на книгата и програмата на АБК за първата половина на 2025 година.
От 27 до 30 март България ще бъде част от най-голямото световно събитие, посветено на литературата – Панаира на книгата в Лайпциг, в рамките на който се провежда и фестивала "Лайпциг чете".
Българският щанд отново ще бъде в пространството на "Традуки" (Европейска мрежа за литература и книги). Участие в панаира ще вземат писателите Здравка Евтимова и Емануил А. Видински, които в момента правят своя пробив на немскоезичния книжен пазар.
Зад българската литература като средство за културна дипломация застават Министерството на културата, АБК, Националния център за книгата и Литературна агенция "София", подчертава Алексиева.
Съвсем скоро предстои и Лондонският панаир на книгата, който е изцяло бизнес ориентиран. Участниците от българска страна ще бъдат авторите Здравка Евтимова, Силвия Чолева, Яна Букова, както и преводачите Яна Елис, Екатерина Петрова и Кристофър Бъкстон. Участието отново е подкрепено от Силвия Дионисиева, директор на Българския културен институт в Лондон. По думите на Алексиева това е възможност за страната ни да отстоява своето място в широкото пространство на англоезичната литература чрез участие в дискусии и сключване на сделки за превод и разпространение.
Силно ще бъде участието на България и по време на Международния панаир на детската книга в Болоня. Ще бъдат представени всички детски книги, написани и илюстрирани от българи в периода 2023-2024 година. Щандът се осъществява с подкрепата на НФК за проекта на АБК "Хоризонти на българската детска литература 2000 – 2024". По думите на Алексиева целта е да бъдат уловени тенденциите в българската детска литература от последния четвърт век. Проектът е съвместен със СБХ, за да бъдат представени максимално адекватно и тенденциите в илюстрацията.
България, като член на Международния борд за книги за млади хора, ще участва в две срещи, посветени на бъдещето на детската книга и нейната роля в живота на подрастващите. Вече има и двама български автори номинирани за наградата за детска литература на името на Ханс Кристиян Андерсен.
Относно политиките в областта на книгоиздаването, книгоразпространението и културната дипломация Алексиева казва: "На първо място ни трябва предвидимост с широк хоризонт. Не можем да си позволим да организираме събитие месец за месец и година за година. Трябва да имаме ясно поставени приоритети и поне три години напред да знаем къде и как ще участваме, за да се работи в перспектива."
Още по темата чуйте в звуковия файл:
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" . "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg