Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви промени трябва да настъпят в начина на избиране на проектите за финансиране от НФЦ

Снимката е илюстративна
Снимка: Pixabay

Да се върне в нормативната уредба правилото за оценяване на кандидатстващите за финансиране проекти към Националния филмов център, при което се стига до най-вярната средноаритметична оценка между всички членове на комисията, както и всички, получавали помощ от изпълнителната агенция, когато бъдат избрани чрез жребий за членуване в съответната художествена комисия, да бъдат задължени да участват в нея, освен ако самите те не са в кинопроизводство в този момент или не кандидатстват с проект за подкрепа. Това са предложенията за промени в Закона за филмовата индустрия, които ръководството на НФЦ разписа и входира в Министерството на културата. Предстои те да бъдат разгледани и гласувани в най-скоро време.

Петър Тодоров каза в ефира на "Какво се случва", че за тези три години, в които е директор на ИА Национален филмов център, го е водил стремежът във филмовата ни индустрия да навлизат все повече млади хора и нови творци. Според него така ще се промени атмосферата и ще започнат да се правят по-смели филми.

Причините да погледнем към дейността на изпълнителната агенция е появилата се преди коледните празници информация, че е възможно директорът на Националния филмов център Петър Тодоров да бъде дисциплинарно уволнен заради нарушения, открити по време на одит от Министерството на културата, в резултат на което беше  входирано писмо с подписите на над 380 филмови дейци, събрани за по-малко от 24 часа – което навярно може да се определи и като прецедент в гилдията, както и недоволството, което изразиха Иван Христов и Андрей Арнаудов – продуцентите на най-гледания български филм в историята "Гунди – Легенда за любовта", от последната сесия за кандидатстване към НФЦ.

Казусите вече са намерили решение или поне са отворили дебата по темата за това от какви промени има нужда в начина, по който се избират проектите за финансиране от Националния филмов център.

В предаването продуцентът Андрей Арнаудов и режисьора Стефан Командарев изразиха своята конструктивната критика към дейността на филмовия център, но и подкрепата си към опита да се наложи модерен и европейски модел на работа.

Какво в досега съществуващите правила води до порочни практики? Какви са положителните страни на мярката за възстановяване на разходите и до какво доведе това, че повече от 150 млн. лева са влезли директно в българската икономика от чуждестранни продукции? Какъв напредък откриваме в производството и разпространението на българско кино? Защо все повече филмови продуценти и кинотворци желаят да снимат у нас и отварят ли се нови студиа? А също така и колко важно е да се организират филмови фестивали, които да пълнят киносалоните ни?

Чуйте в звуковия  файл.

Снимка – Pixabay
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Стъпки във времето – поколения" събира Иван Андонов и Сава Цонев в съвместна изложба

"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..

публикувано на 31.03.25 в 17:39

Дискусия за съвременното визуално изкуство в галерия "Мисията"

Днес, 31 март, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се проведе дискусия на тема "Съвременно визуално изкуство". Специален гост на събитието е художничката Марион Сафриуин от Марсилия, която в момента пребивава в София в рамките на двуседмична творческа резиденция (21.03-06.04). Творческата резиденция на Сафриуин е част от дългогодишната програма на..

публикувано на 31.03.25 в 13:24
Константин Илиевски

Маестро Илиевски: Всяка репетиция е ново откритие

В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..

обновено на 31.03.25 в 13:23

Занаята на линогравюрата

Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..

публикувано на 31.03.25 в 12:10

"Мръсно" на Боряна Пандова и 13-ото Международно фотобиенале "Фодар"

За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..

публикувано на 31.03.25 в 11:30