Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Таня Йосифова

Как да защитят правата си потребителите?

Анелия Торошанова и проф. Таня Йосифова
Снимка: БНР

Още през 1962 г. американският президент Джон Кенеди изтъква: "Потребителите са най-голямата икономическа група в икономиката, влияеща и повлияна от почти всяка лична и обществена икономическа промяна? Но те са и единствената важна група, чийто глас не се чува често". 

Кенеди пръв формулира четирите основни права на потребителите: Правото на сигурност; Правото на информация; Правото на избор; Правото да бъдеш чут. По-късно са добавени още четири права: Правото на компенсация; Правото на обучение на потребителите; Правото на задоволяване на основните човешки нужди; Правото на здравно обслужване. След подкрепата на ООН правата на потребителите стават световнопризнати и се защитават от правителствата на развитите и развиващите се страни по цял свят.

През 1999 г. се приема първият Закон за защита на потребителите у нас, който е подготвен във връзка с процеса на интеграцията на Р. България в ЕС. Още тогава основен приоритет е да се повиши нивото на защита на потребителите.

Как да защитят правата си потребителите днес? Кои лица са потребители по смисъла на закона? Какво е правната уредба на потребителските отношения в сегашното законодателство?

Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дава разяснения в предаването "Законът и Темида:

"В Закона за защита на потребителите и в други наши граждански закони е дадена легална дефиниция на лицата, които са потребители, защото те се ползват от специална законова защита. Имаме дори отделен дял на действащото право – нарича се Потребителско право. 

Потребител е всяко физическо лице, което придобива стоки или услуги, които не са предназначени за извършване на търговска или професионална дейност, т.е. лицето действа в свое лично качество. 

Тази потребителска защита е издигната на много високо ниво – и в европейското, и в българското право. 

Националната правна уредба у нас следва европейските стандарти. В нашето вътрешно законодателство са въведени редица директиви на ЕС, които касаят именно потребителските правоотношения. На първо място, трябва да споменем Закона за потребителите, който е основният нормативен акт за тази област и урежда изключително подробно различни потребителски правооношения, вкл. дистанционните продажби, продажбите от разстояние... 

В различен контекст следва да посочим и един нов закон – Законът за предоставяне на цифрово съдържание, цифрови услуги и продажба на стоки е изключително важен, защото въведе две сравнително нови директиви на ЕС. Там е уредена законовата и търговската гаранция на стоките и правото на потребителите. 

Повече за онлайн пазаруването; за двойния стандарт, за санкциите, за повишаването на нивото на защита на потребителите и за по-добрата информираност на потребителите за техните права – чуйте повече в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Смисълът на молитвата, постът и покаянието

В неделното евангелско четиво единствено през Великия пост директно се говори за нуждата от поста и молитвата, за тяхното огромно значение за живота на вярващия. Свързано ли е това с чествания днес св. Йоан Лествичник и защо? За нашата стълба към небето. Защо у мнозина четенето на "Лествицата" на св. Йоан предизвиква страх и смущение. Кой може да..

публикувано на 30.03.25 в 09:35
Андрей Захаров

Андрей Захаров: Путин не иска войната да спре

На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, работил за Би Би Си, обявен за чуждестранен агент от РФ и избягал оттам. "Тези разговори приличат на събиране на кубчета в детството...

публикувано на 30.03.25 в 09:00
Теодор Насър

Биодинамично земеделие

Биодинамичното земеделие възниква в началото на миналия XX век, като следствие от философските възгледи на Рудолф Щайнер и като отговор на първите тенденции в индустриализирането на земеделието. Теодор Насър е педагог и танцьор и преподавател по хип-хоп танци, попаднал изненадващо в полето на земеделието, в частност на биодинамичното земеделие...

публикувано на 29.03.25 в 14:25
проф. Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Авторитаризмът хищно напредва в завоюването на позиции

Пропагандата и дезинформацията срещу Европейския съюз и европейските институции след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф.  Димитър Вацов , председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София и преподавател по философия в Нов български университет. "Докладите на..

публикувано на 29.03.25 в 09:10
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Тръмп просто го няма като президент

Как един журналист бе добавен в поверителна група на администрацията на президента Доналд Тръмп в приложението "Сигнал". Кой е Джефри Голдбърг, главният редактор на "Атлантик", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет в САЩ. Защо не са използвали специалните..

публикувано на 29.03.25 в 08:55