Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рисунки и графики на Петър Чуклев, подредени в изложба

Откри се изложба с рисунки и графики на Петър Чуклев. Изложбата трябваше да се състои през миналата година, но художникът почина.

Експозицията се случва благодарение на мецената д-р Кънев. Двамата с проф. Десислава Минчева са подбрали 50 измежду 2000 произведение. При подреждането се е включил и проф. Станислав Памукчиев.

Проф. Станислав Памукчиев коментира в "Артефир", че Петър Чуклев е завещал огромен масив от произведения. Той твори през 70-те и 80-те години на миналия век. Художникът е избягал от тогавашния банален социалистически реализъм. Светът му е приказно-митологичен, изпълнен с фантазия. Пътешества между времената и измеренията. В творбите на Чуклев има много влияния. Смесват се културни кодове от много места, различни времена и страни.

Проф. Станислав Памукчиев (вляво) и Велин Манов
Изложбата се състои от малки миниатюри, графики и рисунки. Има особени произведения – върху първоначален принт-печат на ръка довършвани творби, които са дооцветявани, както и дорисувана графика.

Изложбата може да се разгледа до 11 март в галерия "Арте".

Още за творчеството на Петър Чуклев – от разговора на Велин Манов с проф. Станислав Памукчиев в "Артефир".

Снимки - Антонио Георгиев-Хаджихристов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пясъчни приказни герои

Малък свят, сътворен целия от пясък отваря врати всяко лято в Морската градина на гр. Бургас. От 2008 година първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури посрещна своите първи посетители, като за кратко време стана любимо събитие не само за бургазлии, но и за гости на града през летния сезон. Самият процес на подготовка започва много..

публикувано на 05.07.25 в 17:06

Тройният възел: Толстой – Чехов – Горки

На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването".  Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..

публикувано на 05.07.25 в 13:20

"Хеда Габлер" и София

Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..

публикувано на 05.07.25 в 12:10

Духът на акварела в България

Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела"  по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" .  От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития.   По думите на Тодорова в последните години..

публикувано на 05.07.25 в 08:45
Йорданка Стефанова

"Хамлет" в "Хумор и сатира" с ярък актьорски състав

В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването.  А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..

публикувано на 04.07.25 в 16:45