Николай Дунев, възпитаник на Националната гимназия за Древни езици и култури и завършил право в Софийския университет, днес е не само планински водач, но и запален колекционер на исторически и географски карти на България. В рубриката "Разговорът" той споделя своя път, който започва в света на правото, преминава през откриването на страстта към картите и се превръща в дело, което вдъхновява мнозина.
Професионален път и лични открития
Първоначално логичният избор на Николай бе да стане юрист – стъпка, която следва естествено след обучението в класическата гимназия. В продължение на 15 години се развиваше в тази област, но успяваше паралелно да преследва хобито си – събирането на карти. Идеята да създава цифрови карти го вдъхновява още от ранни години, когато за първи път се запознава с възможностите, които този визуален израз на историята може да предложи. Наследството на баща му, икономист с дълбок интерес към картите, също играе ключова роля в оформянето на тази страст.
Преход от право към картография
След време Николай осъзнава, че правото никога не е било неговото призвание. Откривайки потенциала на хобито си, той взема смелото решение да прекъсне юридическата си кариера и да превърне колекционирането на карти в основно занимание. Първоначално интересът му се насочва към българските карти, но с течение на времето той разширява своята колекция, включвайки карти от целия Балкански полуостров – регион, в който историята на България е неразривно свързана с тази на съседните държави.
Картите от XIX век – технологичен и артистичен връх
Най-впечатляващи за Николай са картите от 19-и век, период, в който картографията достига забележителни висоти по отношение на точност и прецизност. Този напредък се дължи както на техническите средства за печат, така и на развитието на методите за изработка на картите. Особено внимание се отделя на българските карти, издадени от Христо Г. Данов – издателство, което оставя траен отпечатък в картографската история на страната. Фаворитът на Николай е карта от 1892 година – първата детайлна и изключително подробна карта, обхващаща България и околните страни.
От традиционното към цифровото
За да се създадат модерни цифрови карти, е необходимо съчетаването на старите хартиени източници с писмените документи и експертната оценка на историци. В този контекст работата на специалистите, които владеят не само историческите данни, но и особеностите на картите, е от съществено значение. Николай подчертава, че за реализирането на висококачествени цифрови карти е необходимо да има цялостно разбиране за историческия контекст и техническите детайли на картографските произведения.
Фондация "Активна историческа карта" – съхранение и предаване на знанието
С цел да се превърне хобито в средство за опазване на културното наследство, Николай Дунев е част от Фондация "Активна историческа карта". Организацията създава не само цифрови, но и хартиени карти, които дават възможност на хората да притежават уникални парчета от миналото – идеални за подарък или като декорация в домовете им.
Слушайте!
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg