Наскоро бе премиерата на мемоарната книга на Вели Чаушев "Роден край любим", посветена на Златоград и Родопите. Актьорът ни напусна преди 7 години, но думите му звучат и днес, защото са искрени, мъдри и красиви.
Познавах Вели Чаушев, откакто се помня. Като дете вкъщи слушахме програма "Христо Ботев" и гласът му за мен бе гласът на спектаклите с публика на "Хумор и сатира" – той водеше "Къдрава антена", "Зиг-заг", "Чакани гости" с хубав глас, ясна дикция, правилен говор, с усет за добрата шега.
Когато постъпих в нашата редакция през 1991 г., опознах бате Вели и открих колко богата личност е той. Вели Чаушев пишеше детски книги, като детски писател, хумористични текстове – като хуморист, пееше като певец. И най-важното – той бе добър човек. Работихме заедно в продължение на 27 години, каних го често за моите предавания, защото Вели Чаушев бе еднакво добър и като партньор в сценка, и като четец, и като рецитатор, и като водещ, и като автор. Доста сме разговаряли, много преживелици ми е разказвал.
Не зная дали ще се съгласите с мен, но наистина добрите, искрено добрите хора не са чак толкова много и затова, когато ги срещнем, това е дар, това е възможност да усетиш топлината на човешката доброта.
Книгата на Вели Чаушев "Роден край любим" е такава възможност за всеки, който има нужда от искрена доброта. Гласът му можете да чуете отново в неделя в "Голямата къща на смешните хора", която започва в 19 часа.
Снимка – Читалище " Просвета -1908" Златоград
Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок. Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а..
Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..
На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg