Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Радослав Спасов

За наследството на българските католици от възрожденската епоха

Доц. Радослав Спасов
Снимка: НБКМ

"Католиците в България XVII – XX" е изложба, посветена на делото на българските католици и приноса им в българската история. Проектът представя две експозиции, подготвени от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" и Националния археологически институт с музей към БАН. 

Град Раковски е първото място, на което изложбата гостува, но се предвиждат и представяния в други населени места.  

Идеята е да се визуализират важни исторически артефакти за книжовното наследство на българските католици. От изложбата може да се научи за личния принос на Петър Богдан, Филип Станиславов и други представители на католическата църква като мисионери, литературни и книжовни дейци.

Доц. Радослав Спасов, главен архивист на НБКМ, разказва в "Артефир" за изложбата, чието първо представяне се е състояло през 2024 година. Проектът е изготвен с помощта на д-р Бояна Минчева и е съвпаднал с честването на 350 години от смъртта на тримата бележити български католици Петър Богдан, Филип Станиславов и Петър Парчевич. Тогава е представен и ръкописът на а архиепископ Петър Богдан "За древността на бащината земя и за българските дела" в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ при БАН).

Интересно откритие за екипа, работил върху изложбата, е било делото на епископ Павел Гайдаджийски Дувалнията от Никополската епархия. По думите на доц. Спасов това е ренесансова личност, съизмерима по значимост със Софроний Врачански. Освен духовник, мисионер, политик, книжовник Павел Дуванлията е бил и даровит поет.

Доц. Спасов подчертава, че тези образовани и активни католици са изтъквали своята принадлежност към българския народ и са имали голям принос за съхраняването и развиването на българския духовен живот в периода  XVII – ХХ век.

Гостът представя и изложбата, посветена на българските опълченци, която може да бъде видяна до 28 март в Централното фоайе на НБКМ.

Експозицията включва 15 акварелни портрета на опълченци, нарисувани от габровския художник Стефан Ковачев в периода 1927 – 1931. Личната история на лицата от портретите е разказана чрез официални документи, съхранявани в НБКМ.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лятна филмомания" в Банско

Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..

публикувано на 22.07.25 в 16:39

Троян и Габрово в творчески диалог чрез художничката Пепа Църова

Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни".   Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..

обновено на 22.07.25 в 12:01

Фестивалът "Дунавски вълни" стартира с богата програма във Видин

Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..

обновено на 22.07.25 в 11:15
Капка Касабова

Капка Касабова за новата си книга "Анима"

Капка Касабова израства в София. На 18-годишна възраст емигрира със семейството си в Нова Зеландия, където следва френска литература и започва да пише на английски език поезия, художествена проза и пътеписи. Името на Капка Касабова се свързва най-вече с балканската ѝ поредица с художествена документалистика, започваща с " Граница"  (2017). С тези си..

публикувано на 22.07.25 в 10:05

Изкуство и култура край морето: какво да видите днес в Балчик

Нашата колежка Димитрина Кюркчиева, която в момента се намира в Балчик, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" какви културни събития очакват жителите и гостите на морския град днес. По думите ѝ в момента в Балчик се провежда Седмицата на италианската култура, която бе тържествено открита в Двореца и ще продължи до 30 юли. В рамките на..

обновено на 22.07.25 в 09:18