Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Радослав Спасов

За наследството на българските католици от възрожденската епоха

Доц. Радослав Спасов
Снимка: НБКМ

"Католиците в България XVII – XX" е изложба, посветена на делото на българските католици и приноса им в българската история. Проектът представя две експозиции, подготвени от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" и Националния археологически институт с музей към БАН. 

Град Раковски е първото място, на което изложбата гостува, но се предвиждат и представяния в други населени места.  

Идеята е да се визуализират важни исторически артефакти за книжовното наследство на българските католици. От изложбата може да се научи за личния принос на Петър Богдан, Филип Станиславов и други представители на католическата църква като мисионери, литературни и книжовни дейци.

Доц. Радослав Спасов, главен архивист на НБКМ, разказва в "Артефир" за изложбата, чието първо представяне се е състояло през 2024 година. Проектът е изготвен с помощта на д-р Бояна Минчева и е съвпаднал с честването на 350 години от смъртта на тримата бележити български католици Петър Богдан, Филип Станиславов и Петър Парчевич. Тогава е представен и ръкописът на а архиепископ Петър Богдан "За древността на бащината земя и за българските дела" в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ при БАН).

Интересно откритие за екипа, работил върху изложбата, е било делото на епископ Павел Гайдаджийски Дувалнията от Никополската епархия. По думите на доц. Спасов това е ренесансова личност, съизмерима по значимост със Софроний Врачански. Освен духовник, мисионер, политик, книжовник Павел Дуванлията е бил и даровит поет.

Доц. Спасов подчертава, че тези образовани и активни католици са изтъквали своята принадлежност към българския народ и са имали голям принос за съхраняването и развиването на българския духовен живот в периода  XVII – ХХ век.

Гостът представя и изложбата, посветена на българските опълченци, която може да бъде видяна до 28 март в Централното фоайе на НБКМ.

Експозицията включва 15 акварелни портрета на опълченци, нарисувани от габровския художник Стефан Ковачев в периода 1927 – 1931. Личната история на лицата от портретите е разказана чрез официални документи, съхранявани в НБКМ.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15