В съвременния свят границите между реалното и виртуалното все повече се размиват, особено за младото поколение. В дигиталната ера историята вече не съществува само в книгите – тя оживява в интерактивни светове, в гласове, които разказват легенди, в алгоритми, които разшифроват ритъма на нашите песни и предават посланията на миналото към настоящето. Как изкуственият интелект може да бъде мост между традициите и новите поколения? Как с негова помощ българската култура, история и постижения могат да бъдат популяризирани? Това са въпроси, които обсъждаме със Светослав Георгиев – създател на първия български инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект.
Ахинора – първият български AI инфлуенсър
Изкуственият интелект вече намира приложение в различни сфери на живота, включително в инфлуенсърството. Технологични гиганти като Meta отдавна разработват AI-генерирани инфлуенсъри, но сега България също има своя виртуален представител – Ахинора. Тя е продукт на българска дигитална агенция и е създадена, за да популяризира страната ни по един модерен и ангажиращ начин.
"В най-общи линии това представлява дигитален образ, създаден благодарение на алгоритми и изкуствен интелект. Във всяка ситуация, която зададем, Ахинора изглежда по един и същи начин и изпълнява ролята си на инфлуенсър в дигиталното пространство", споделя Светослав Георгиев в ефира на "Нашият ден".
Как е създаден образът на Ахинора?
Изборът на визията ѝ не е случаен – тя е резултат от задълбочено проучване. В началото на проекта е проведена анкета, в която участниците гласуват за чертите, които според тях най-добре олицетворяват българската красота. Въз основа на резултатите е оформен външният вид на Ахинора – цвят на косата, очите и други отличителни характеристики. Нейната мисия също е внимателно дефинирана – популяризиране на България, нейната култура и традиции.
Как работи проектът?
Екипът зад Ахинора следва иновативен подход. Човек от екипа посещава различни места, прави снимки на реални обекти, а след това изкуственият интелект интегрира Ахинора в тези изображения, така че да изглежда естествено, сякаш наистина е била там. По този начин се създават визуално убедителни материали, които насърчават интереса към България и нейните културни богатства.
Мисия и цели
Проектът не се ограничава само до популяризирането на страната ни. Чрез Ахинора се промотират различни значими каузи, включително:
Слушайте!
В " Галерията - независимо пространство за изкуство" Виктория Янкова и Дарина Стоянова представят от 4 април изложбата си "Моите чудовища". Тя включва 55 творби, като повечето картини са нарисувани върху възглавници. "Моите чудовища" или изложба срещу кошмари – това са две заглавия на идеята на Виктория Янкова да пребори чудовищата в себе..
Започна 21-вото издание на фестивала за криминална литература и кино "Quais du Polar – Полярни кейове" в Лион, Франция. Почетен гост ще бъде американският писател Джеймс Елрой. Той ще участва в събитие, озаглавено "Един час с...", и ще изнесе университетска лекция. Фестивалът е водещ форум във Франция и Европа, като целта му е да популяризира..
Науката като знание, творчество, изследване и забавление – така изглежда тя на най-големия фестивал на науката в Кипър, който се провежда днес и утре в столицата Никозия. Негов организатор и домакин е Кипърският институт – водещият научноизследователски център в страната. "Панаирът на науката 2025" ("sCYence Fair 2025") кани деца и възрастни..
Ново училище в Ирландия ще обучава младо поколение майстори, за да спаси изчезващите сламени покриви, предаде AFP. В плановете на създателите са организирането и провеждането на съботно-неделни курсове по различни стилове и методи на изграждане на тези все по-редки покриви. Уникалното училище се намира на 260 км северозападно от Дъблин, близо до..
Разработен е най-малкият пейсмейкър в света от американски биоинженери от Северозападния университет, съобщи италианската обществена телевизия "Рай". Устройството е с размерите на оризово зърно и се активира от светлина. Пейсмейкърът се инжектира в тялото чрез спринцовка и се активира от светлинни импулси, излъчвани от преносимо устройство, което..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg