Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слънцето като източник на независимост: Новите енергийни реалности

STEM и соларни технологии: Инвестиция в младото поколение

| обновено на 04.03.25 в 12:36 | Интервю
Снимка: Pixabay

Възможно ли е да се отопляваме и осветяваме, без да замърсяваме околната среда? Как да избегнем дилемата между това да ни е топло или да сме нахранени? В търсене на отговори на тези въпроси се отправяме към Габрово, където Ивайло Стефанов – основател на Училището за соларни специалисти – работи усилено за изграждането на устойчиви енергийни решения и образоване на младите поколения.

Ивайло Стефанов създава STEM кръжок и учебен център "мейкърспейс" за деца и юноши, с убеждението, че истинската промяна започва с хората и местните общности. "Без хора и без здрава и сплотена общност, Индустрия 4.0, зеленият преход и водородната икономика ще останат кухи понятия, разписани в книжни директиви. Нужна е здрава местна общност и подкрепа", споделя той. Именно тази подкрепа и солидарност са в основата на неговата инициатива.

Соларният Дон Кихот от Габрово

"Не случайно са ме наричали соларния Дон Кихот от Габрово – продължавам да се боря с вятърни мелници. Благодаря на хората, които все още вярват в мен и ме подкрепят", казва с усмивка Стефанов. Според него концепцията за енергоснабдяване от миналия век вече е остаряла – вместо огромни електропреносни мрежи, токът трябва да се произвежда там, където се потребява. "Безумие е да живеем още в концепцията на 70-те и 80-те години, когато токът от "Марица" трябваше да дойде чак до Габрово. Светът е изключително динамичен и трябва да се адаптираме."

Проблемите пред енергийния преход

Един от големите проблеми, пред които се изправя страната ни, е законодателството относно енергийните кооперативи. "Гърция има 120 такива кооператива, а Румъния също ни изпревари", отбелязва Стефанов. В България вече има проучвания, които показват, че само в София съществуват над 1000 точки, подходящи за изграждане на подобни кооперативи, но реализацията им все още среща пречки.

Друг значим проблем е липсата на кадри. "Хората все по-малко искат да четат, а никой вече не иска да се занимава с основите на електротехниката – един учебник от над 370 страници. Търсим иновативни решения, за да привлечем вниманието на младите."

Образованието на бъдещето

В отговор на този проблем, екипът на Училището за соларни специалисти разработва иновативен проект за виртуално обучение. "Работим върху платформа, която ще позволи на обучаващите се да използват VR очила и да видят фотоволтаична централа в действие, както и да правят различни промени по нея. Това ще бъде нов метод на обучение, който ще направи процеса по-достъпен и ангажиращ."

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35