Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Димитър Конов: Универсален съвет за грижа към слуха няма

Д-р Димитър Конов
Снимка: УМБАЛ "Св. Анна"

Грижата и нарушения на слуха при възрастните в Lege Artis коментира д-р Димитър Конов, началник на Клиника по ушно-носно-гърлени болести в УМБАЛ "Св. Анна".

Подобно на зрителния апарат и слуховият апарат претърпява промени с напредването на възрастта. Тютюнопушенето, лошите условия на шум и вибрации, неспазването на изискванията на трудовата хигиена и наследствеността – това, по думите на д-р Конов, са причинителите на слухови нарушения сред възрастните. Слушалките и заниманията с музика също смущават слуха, допълва специалистът.

"Ако някой почувства, че има слухов дефицит след тежи битови или професионални условия или след инцидентна ултразвукова травма, веднага трябва да потърси лекарска помощ", заявява д-р Конов.

Лечението е стандартно в целия свят, но всяка терапия е индивидуална. В България вече има прекрасни студенти, специализанти и лекари, изтъква д-р Конов и изразява своята надежда те да останат да работят у нас.

"Универсален съвет за грижа към слуха няма. Човек, който има наследственост, трябва от време на време да изследва слуха си. Ухото не е изолиран орган от човешкото тяло", казва още специалистът и допълва, че почистването на ушите трябва да се случва само при необходимост, и то от специалист.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политиките за запазване на агробиоразнообразието у нас

Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..

публикувано на 15.05.25 в 13:32
Любомир Чакъров

Стартира онлайн рубрика, посветена на активните граждани на Пловдив

"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата.  Инициативата ще популяризира..

публикувано на 15.05.25 в 12:15

Разрушаване на общността – Държавна сигурност срещу Българската православна църква

Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга.  "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..

публикувано на 15.05.25 в 11:30

Земеделието в България – акцент в новия брой на сп. "Българска наука"

В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...

публикувано на 15.05.25 в 11:28
Христина Димитрова

Когато родителството се "споделя" чрез закон – капани и подводни камъни

Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..

публикувано на 15.05.25 в 10:45