Грижата и нарушения на слуха при възрастните в Lege Artis коментира д-р Димитър Конов, началник на Клиника по ушно-носно-гърлени болести в УМБАЛ "Св. Анна".
Подобно на зрителния апарат и слуховият апарат претърпява промени с напредването на възрастта. Тютюнопушенето, лошите условия на шум и вибрации, неспазването на изискванията на трудовата хигиена и наследствеността – това, по думите на д-р Конов, са причинителите на слухови нарушения сред възрастните. Слушалките и заниманията с музика също смущават слуха, допълва специалистът.
"Ако някой почувства, че има слухов дефицит след тежи битови или професионални условия или след инцидентна ултразвукова травма, веднага трябва да потърси лекарска помощ", заявява д-р Конов.
Лечението е стандартно в целия свят, но всяка терапия е индивидуална. В България вече има прекрасни студенти, специализанти и лекари, изтъква д-р Конов и изразява своята надежда те да останат да работят у нас.
"Универсален съвет за грижа към слуха няма. Човек, който има наследственост, трябва от време на време да изследва слуха си. Ухото не е изолиран орган от човешкото тяло", казва още специалистът и допълва, че почистването на ушите трябва да се случва само при необходимост, и то от специалист.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg