Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

"Разходка" в изкуството – Ангел Китипов с нова изложба в Пловдив

Художникът и преподавател в Художествената гимназия в Пловдив Ангел Китипов тази вечер ще представи в галерия "Капана" свои платна, които е събрал под името "Разходка". В изложбата показва основни етапи от своя път в изобразителното изкуство. Картините са плод на работата му през последните две десетилетия.

Ангел Китипов е избрал името "Разходка" за изложбата си с идеята да представи с лекота циклите, които е включил, а именно: "Фрагменти", "Видения", "Северен бряг", "Неоткрити пейзажи", "Стихия". "Природата е основната тема, която ме вълнува", разказва авторът. И добавя, че много го боли за унищожената от човека природа и затова тези му картини са тъмни.

"Доста познати ми казват: "Ти си весел и ведър човек, а всъщност какви са ти черни и мътни работите." Това са пак цикли, които са направени във връзка с дейността на човека, който оставя след себе си фрагменти – счупени, унищожени, изгорени... Небрежното отношение на човека към природата. Това е част от темите, които ме занимават."

Иначе Ангел Китипов смята, че изкуството трябва да се възприема леко и лесно от публиката.

"Искам да бъде един светъл прозорец. Част от картините ми се казват "Прозорец" – навън към нещо ведро, към нещо светло. И ако с това могат да бъдат посрещнати работите ми, ще се радвам."

На откриването тази вечер художникът ще подарява на колегите си техни портрети, които специално е нарисувал за случая.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Покана

Пловдивският фестивал на науката събира малки и големи с десетки събития

Пловдивският фестивал на науката събира учени от цял свят в града под тепетата. Това е трети пореден фестивал, който фондация "Красива наука" организира под патронажа и основното партньорство на Министерството на образованието и науката и Българската академия на науките. Във фестивала участват повечето 40 учени, а насрочените събития са 70. От..

публикувано на 27.11.25 в 15:14

Мексико обяви създаването на най-мощния публичен суперкомпютър в Латинска Америка

Мексико обяви създаването на суперкомпютъра "Коатликуе", който се очаква да стане най-мощният публичен компютърен център в Латинска Америка, предаде агенция EFE. Проектът ще продължи две години и цели да осигури на страната собствена инфраструктура за масова обработка на данни – ключова за научни изследвания, държавни решения и технологично развитие...

публикувано на 27.11.25 в 12:01
Покана

Юбилеен концерт на гъдуларя Пейо Пеев в Пловдив

Послучай 50-та си годишнина гъдуларят Пейо Пеев тази вечер ще представи юбилеен авторски концерт в залата на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство. В концерта ще участва Академичния народен оркестър с диригент проф. Владимир Владимиров. Специално са поканени певицата Ваня Вълкова и акордеонистът Петър Ралчев. На юбилейния..

публикувано на 26.11.25 в 14:07
Соломон Шехтер изучава текстовете от Каирската гениза, 1895

Изкуствен интелект анализира огромно съкровище от средновековни еврейски записи

Изследователи в Израел се надяват да направят нови открития за еврейската история с помощта на изкуствения интелект, предаде "Ройтерс". Каирската гениза е най-голямата колекция от средновековни еврейски документи в света. Тя е обект на безброй часове проучвания от учени в продължение на повече от век, но само малка част от над 400 хилядите документи са..

публикувано на 26.11.25 в 13:58
Силни гравитационни лещи, наблюдавани от

Астрофизик твърди, че е наблюдавал тъмна материя  

Астрофизикът проф. Томонори Тотани от Университета на Токио твърди, че е открил доказателство за съществуването на тъмната материя, обяви "Гардиън". Ученият е анализирал данни от космическия телескоп за гама лъчи "Ферми" на НАСА. Потвърждението на резултатите би било пробив в дългогодишните изследвания на неуловимото вещество, съставляващо 27% от..

публикувано на 26.11.25 в 13:50