Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Личните истории на спасените евреи: Наследство и памет

Защо българите казаха "не" на Холокоста?

| обновено на 10.03.25 в 10:21
Снимка: архив

На 10 март България отбелязва едно от най-значимите събития в своята история – спасяването на българските евреи и почитта към жертвите на Холокоста. Тази дата е официално определена с Решение 105 на правителството от 19 февруари 2003 г., като тя символизира събитията, известни като "Кюстендилска акция" от 1943 г. Именно тогава политици, общественици и висши духовници оказват натиск върху управляващите, за да предотвратят депортацията на евреите към нацистките концентрационни лагери.

В предаването "Нашият ден" разговаряхме с Ели Анави, заместник-председател на организацията на евреите в България "Шалом". Той разказа лични спомени и исторически факти, свързани със съдбоносния ден.

Нощта на 9 срещу 10 март 1943 г.

"В нощта на 9-и срещу 10-и март полицията нахлува в домовете на много евреи – може би около 1000 души, като ги събира с малко багаж в двора на еврейското училище. Семейството на моята майка не е било сред отведените, но в съседните къщи се чували викове и шум.

Изпращат майка ми, която тогава е била около 22-годишна, при видния български общественик Обрейко Обрейков, за да съобщи новината за задържаните евреи. Той незабавно уведомява митрополит Кирил, бъдещия патриарх на България, който отива в училището, успокоява хората и изпраща телеграма до цар Борис III. Впоследствие заповедта за депортиране е отменена", разказва Анави.

Спомените от трудовите лагери

Бащата на Ели Анави е бил изпратен в трудов лагер, където е преживял тежки условия:

"Той разказваше за изключително тежък физически труд и унижения, които е понасял в продължение на четири години – само защото е евреин. Аз съм второ поколение и нося тази травма със себе си."

Българската толерантност като фактор за спасението

На въпроса защо българите успяват да защитят своите съграждани от еврейски произход, Анави отговаря:

"Защото българският народ е толерантен. Евреите винаги са били част от българското общество и през годините не е имало сериозни конфликти, нито религиозен фанатизъм – нито от едната, нито от другата страна. Това е духът на хуманизма на българския народ."

Днес, повече от осем десетилетия по-късно, споменът за тези събития остава жив. Те са символ на човешката солидарност и силата на гражданското общество, което успява да се противопостави на една от най-големите трагедии на ХХ век.

Слушайте!
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31
Данила Бабенко

Данила Бабенко: Не мога да разбера на какво се дължи упорството на ДАБ

Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...

публикувано на 20.07.25 в 08:45
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45