За изминалия археологически сезон в България, най-интересните археологически находки и предизвикателствата пред археологията през новия сезон в "Нашият ден" говори доц. д-р Христо Попов, директор на Археологическия институт с музей към БАН.
Доц. Попов представя изложбата "Българска археология 2024", която може да бъде видяна в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките до 6 юни 2025 година. Това е XVIII националната археологическа изложба, която всяка година се открива в чест на професионалния празник на археолога, който в България се отбелязва на 14 февруари. Изложбата представя най-значимите находки и резултати от археологическата работа у нас през изминалата година. Доц. Попов изброява част от обектите – Хераклея Синтика, могилите край Тополовград, Варненския халколитен некропол, средновековните обекти до Мелник и Нови пазар.
Гостът коментира българската културна политика по опазване на материалното културно наследство, която е непостоянна, свръхбюрократизирана и нестратегическа. Очакванията около новия бюджет са свързани с желание за повече прозрачност и справедливост в разпределянето на финансиране по археологическите проекти, с организиране на дългосрочни сесии и с ясно определяне на приоритетите.
Доц. Попов съобщава, че след изложбата в музея "Гети", Лос Анджелис, на тракийско изкуство, в която с общо 150 предмета участваха 14 български музея, екип проверява състоянието на обектите и подготвя тяхното завръщане
Какво още се очаква от Националния археологически музей и Археологическия институт на БАН – чуйте в звуковия файл:
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20.05.2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на Фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад. Иван..
На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..
"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..
Варна ще даде официален старт на туристическия сезон с празничен концерт, който ще се състои тази вечер от 19:00 часа на площад "Антон Новак" – на входа на Морската градина . Събитието ще предложи на жителите и гостите на града богата програма, включваща музикални изпълнения, атрактивно акробатично шоу и редица изненади. Специален гост на..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
В поредицата "За здравето" ни гостува проф. Христо Хинков – специалист по обществено здраве, здравно осигуряване и психиатрия. Поставихме медицинските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg