Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Математиката в българското училище: От травмата до вдъхновението

Снимка: Integral.bg

Живеем във време, в което прахосмукачката робот има повече изчислителна мощ от тази на първите апарати на мисията "Аполо" до Луната. Същевременно знаем, че традиционно се представяме зле в точните науки, а сред предлаганите мерки е още повече материал и още повече изпити и мерене на формални резултати.

Има ли вариант това да не е така и децата ни да излизат от училище, без да се травмират и даже да успяват да решават проблеми, посредством математика – във "Време за наука" правим опит да отговорим спокойно на този въпрос заедно с учителите Иван Давидов и Йордан Боянов.

В тежката учебна програма, рамкирана от МОН, учителите нямат свобода да избират и да приложат иновативни методи, заявява Давидов, според когото децата днес имат нужда да участват активно в учебния процес.

Двамата гости коментират доколко изпитът по български трябва да е определящ за учениците, които се насочват към математическо училище. Също така акцентират върху липсата на достатъчно учители.

Боянов акцентира върху нуждата от творческа свобода за самия учител, за да разберат учениците, че математиката е интересен изследователски процес, необходим във всички сфери на нашето съвремие.

Това, в което Давидов и Боянов вярват, е, че всяко дете може да се справи – на различен етап по различно време.

Повече за IB (International Baccalaureate Diploma Programme) образованието и за математическата дарба, която може да бъде събудена у всяко дете – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мехмед Юмер, Ана-Мария Кръстева и Константин Събчев (отляво на дасно)

Как религиозната вяра влияе на свободата на словото

Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..

публикувано на 03.05.25 в 13:05

Словашката връзка на Горна Митрополия

Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери. В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I -..

публикувано на 03.05.25 в 10:03
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Точно тези хора ли трябва да учат децата на добродетели

Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..

публикувано на 02.05.25 в 17:15
Моника Евстатиева

Моника Евстатиева: В момента журналистиката в САЩ е под атака

Изминаха 100 дни (20 януари – 29 април 2025) от началото на втория мандат на американския президент Доналд Тръмп в Белия дом. Журналистката от NPR (общественото радио на САЩ)  Моника Евстатиева  коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев ": "Бих казала, че за много хора животът в момента в Америка е абсолютен хаос и е много..

публикувано на 02.05.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Как можем да се откажем от дарение?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Николай Гинков, Бургас: Преди много години прехвърлих апартамента си на сина ми под формата на дарение. Той създаде семейство, роди му се дъщеричка, след което двамата с жена му се разделиха. Детенцето му остана на нашите грижи със..

публикувано на 02.05.25 в 14:35