Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

SYMBIOSIS: моден дизайн, вдъхновен от природата

Снимка: Национален природонаучен процес

Интердисциплинарният проект SYMBIOSIS среща изкуството на модата с вълнуващото поле на природните науки.

SYMBIOSIS обединява за първи път работата на 13 студенти от специалност "Моден дизайн" в Националната художествена академия (НХА) с ръководител доц. Александър Гергинов и от бакалавърските специалности "Биология и химия", "География и биология" и "Биология и английски език" от първи курс в Биологическия факултет на Софийския университет под ръководство на доц. Ася Асенова.

За целите на проекта Националният природонаучен музей при БАН (НПМ-БАН) е предоставил своята експозиция като среда за вдъхновение.

В своята колаборация студентите търсят мост между изкуството и природата при създаването на модни облекла. Посланието е свързано с устойчивата мода – опазването на биоразнообразието и разработката на облекла с минимален отпадък.

Изложбата в НПМ-БАН ще представи днес от 17:30 ч. дизайнерски модни облекла, изложени сред експонатите, които са вдъхновили техните създатели.

Доц. Александър Гергинов разказва повече за идеята и нейното осъществяване: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътешествие в света на траките и римляните край Павликени

На 13 септември в Античния керамичен център край Павликени ще се проведе седмото издание на античния фестивал "Древна балканска земя". Организатор на събитието е Историческият музей в град Павликени. Директорката на музея –  Елена Чанакчиварова-Христова споделя: "Оставаме верни на себе си, като акцентираме отново върху керамика, керамични..

публикувано на 11.09.25 в 11:46

Наградата за превод "Виктор Пасков" и видимостта на литературните преводачи

Наградата за литературен превод "Виктор Пасков", създадена от Мари Врина-Николов и Къща за литература и превод, в партньорство с Магистърска програма "Преводач-редактор" на Софийския университет, беше връчена за първи път на 10 септември. Церемонията по награждаването беше съчетана с дискусия, в която участваха преводачите на петте книги от краткия..

публикувано на 11.09.25 в 10:28
Денис Коробко

Денис Коробко е първият носител на наградата за превод "Виктор Пасков"

На 10 септември новоучредената награда за литературен превод "Виктор Пасков" беше връчена за първи път. Пет бяха заглавията, класирани в краткия списък на конкурса: "Макс и Мориц" от Вилхелм Буш, в превод от немски на Любомир Илиев; "Последен ход" от Мануел де Педроло, в превод от каталонски Нева Мичева; "Стълбата на Яков" от Людмила Улицка, в..

публикувано на 11.09.25 в 09:38

Антоан Божинов събира във фотокнига фотографии на "излишните" хора

"Излишни" е точното заглавие на тази книга – едновременно конкретно (описва обекта ѝ) и аналитично (резюмира интерпретацията му)", пише доц. Георги Лозанов в текста си във фотокнигата "Излишни" на Антоан Божинов. Тя съдържа 73 фотографии, създадени в периода 1987-1992 г. в 5 социални заведения в Северозападна България.  "Документалната поредица,..

публикувано на 11.09.25 в 08:14

Изложба с творби на Димитър Яранов в галерия “Академия”

Изложбата “Димитър Яранов – 1964-2024 г.” се открива на 10 септември от 18:00 часа в галерия “Академия”. Експозицията включва живопис и рисунки на художника Димитър Яранов. Те са подредени хронологично от гимназиалните му работи до последните, вероятно недовършени, платна. Представени са живопис и рисунки от колекциите на Огнян Делибозов, Николай..

публикувано на 10.09.25 в 17:45