За историята на Съюза на архитектите в България (САБ) и предизвикателствата пред съвременните архитекти разговаряме с арх. Петър Диков – председател на УС на САБ по повод 60 години от основаването на съюза.
Българското техническо дружество, създадено през 1885 година в Русе, е едно от първите професионални сдружения в България. През 1893 година е учредено и Българското инженерно-архитектурно дружество (БИАД), което започва дейност като професионална организация. На 17 март 1965 година е създаден САБ, който 60 години работи в полза на професията и на българската архитектура, разказва арх. Диков. Гостът подчертава приносът на арх. Георги Стоилов, първият председател на САБ, който осигурява добро материално и финансово положение на професионалния съюз в условията на социалистическото управление.
Арх. Диков поставя акцент върху някои от основните цели в устава на САБ, които не са се изменили през годините. На първо място сред тях е защитата на достойнството и престижа на архитекта и архитектурата. Арх. Диков отбелязва, че в последните години това достойнство е накърнено, тъй като обществото възприема архитекта като съучастник в нечисти схеми и презастрояване.
"Аз винаги съм твърдял, че никой досега не е дал точно определение какво значи презастрояване", заявява арх. Диков, който е главният архитект на София в периода 2006-2016 година.
Арх. Диков откроява разликата между жилищните комплекси, дисциплинирали строителството, и строителството на парче в южните райони на столицата – от ж.к. "Манастирски ливади" до ж.к. "Малинова долина".
"Проблемът не е самото строителство, а липсата на елементарни условия за живот – улици, осветление, градски транспорт, училища и детски градини", коментира архитектът и подчертава, че причината е в липсата на цялостен градоустройствен план за тези квартали.
"Ако някой счита, че развитието на София е частното строителство, това не е развитие – това е просто бизнес. Развитието на един град се корени в неговата транспортна система, системата на образование, уличната мрежа и връзката между отделните квартали", казва гостът.
Архитектът допълва: "Развитието на града не е администриране, а перспектива. Нужни са познания за града и за историята му. Градът е жив организъм. Никой не може да има претенции, че градът започва от него и ще свърши с него. София е един от основните градове в Европа от 3000 години насам и заслужава качествено и добро управление – с идеи и с мисъл какво може да стане в бъдеще."
В момента има осем кандидати за поста на главен архитект на София. Според арх. Диков столицата не се нуждае от администратори, а от хора с идеи за това какво искат да се случи във времето на тяхното управление.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт. За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg