В рубриката "Културен отпечатък" актьорът Филип Буков сподели своите размисли за пародията и поезията на сцената и в живота, както и за предизвикателствата на актьорската професия в периоди на трансформации.
За истината и докачливостта
Според Буков понякога хората стават прекалено чувствителни поради липса на познание. Те приемат дадена информация за истина, без да я проверят или осмислят критично. В този контекст, образованието и самопознанието играят ключова роля в изграждането на обективен поглед върху света.
Уроците от училище
Актьорът признава, че не е бил изряден ученик и с времето осъзнава колко много знания са му липсвали. Налага му се да наваксва пропуснатото на по-късен етап от живота. Според него всеки човек преминава през определени етапи и е важно да извлече максимума от всеки един от тях, за да не се окаже в позиция на догонване впоследствие.
Пътят към театъра
Буков разказа как директорката на Класическата гимназия, г-жа Гергина Тончева, го е насочила към театъра. Тъй като не е бил склонен да чете класически произведения, тя му препоръчала да ги гледа на сцена. Така той открил, че театърът му харесва дори повече от киното. Тази среща с театралното изкуство се оказала повратна точка в неговото развитие.
Спортът като житейска философия
За да се справя със стреса и психическата умора, Буков разчита на спорта. Той го разглежда не само като физическа активност, но и като житейска философия. По думите му, спортът е добър ориентир за живота, защото изисква много повече усилия, отколкото са плодовете, които ще се пожънат. Именно това го е научило, че лесно постигнатите неща в живота трудно се задържат.
Прожекторите и тяхното значение
В разговора Буков коментира и метафоричното значение на прожекторите. Те могат да осветяват сцената, но също така да насочват вниманието към важни теми в живота. Въпросът не е само в това какво е осветено, а и какво избираме да видим и осмислим.
Слушайте!
На 21 април се навършват 115 години от смъртта на Марк Твен – един от най-значимите американски писатели. Марк Твен е роден през 1835 аристократична и многолюдна фамилия, заселила се първо в щата Вирджиния, а после край река Мисисиспи. Писателят има вълнуващо и изпъленено с емоции и приключения детство, което после го вдъхновява за написването..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я насочва към традиционната българска бродерия. Йовева е отдадена на занаята – държи на мотивите, цветовете и бодовете. Случвало се е да работи върху една носия в продължение на 5 години. Разказва,..
В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg