Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рециклиране срещу прекомерна консумация: Къде е балансът?

| обновено на 18.03.25 в 12:29
Снимка: Pixabay

Днешното издание на "Време за наука" е посветено на темата за рециклирането, като разглежда различните му аспекти в контекста на Световния ден на рециклирането. От една страна, рециклирането е изключително важно и подчертава отговорността на всеки от нас пред климатичните промени и огромния отпечатък, който човешката дейност оставя върху планетата. От друга страна, само по себе си то се оказва крайно недостатъчно.

На сайта на сдружение "За Земята" срещнахме едно много точно и въздействащо сравнение: сегашното положение може да бъде оприличено на препълнена вана, която вече прелива, докато водата продължава да тече от крана. Вместо да спрем водата, ние се опитваме да попием разлятото с парцал. Това описва начина, по който рециклирането често се разглежда като универсално решение, без да се атакува коренът на проблема – прекомерната консумация.

Участието на всеки от нас в процеса на рециклиране е важно, но често сме подведени от различни маркетингови стратегии да продължаваме да консумираме, оправдавайки се с идеята, че щом продуктът е "рециклируем", значи е екологично приемлив. Тук идва въпросът – дали Световният ден на рециклирането има за цел просто да ни насърчи да рециклираме повече, или би трябвало да ни накара да се замислим за нашите консуматорски навици?

В съвременния свят сме изложени на постоянен поток от рекламни послания, които често притъпяват критичните ни възприятия и ни карат да купуваме повече. Една от най-често използваните маркетингови стратегии е т.нар. "грийнуошинг" – подвеждаща практика, при която продукти се представят като "зелени", "етично произведени" или "щадящи природата", без да имат реално екологично предимство.

За да разгледаме по-добре този феномен, в предаването "Време за наука" разговаряхме с Михаела Александрова – доктор по политология и автор в "Климатека". Тя ни припомни основните механизми на грийнуош стратегиите и защо е важно да бъдем критични към етикетите и рекламите, които претендират за устойчивост.

Слушайте! 



По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05