Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременната индийка е многоръка като Шива

Главен асистент Силвия Георгиева от Университета за национално и световно стопанство, катедра "Предприемачество", неотдавна гостува в "Покана за пътуване" с разказ за индийския щат Гуджарат.

Тя е била поканена да преподава в университет в най-големия град Ахмедабад. И дори е имала възможността да изпее две български песни на тамошна сватба.

Силвия е гостувала у свои индийски приятели  и споделя впечатленията си как по магически начин жените успяват да се справят с домашните и служебните задължения. От думите ѝ излиза, че те не просто вършат много неща, а го правят едновременно. Както бог Шива с шестте си ръце. За разлика от мъжете, които обикновено се фокусират само върху едно действие, и извършват само него, жените се опитват с всички ръце и пръсти да запушат появилите се дупки-проблеми. Индийките споделили пред Силвия, че те от малки са гледали как майките им се справят, а тайната на винаги прясната храна, на която са свикнали семействата им е в предварителните заготовки.

Тя не крие любовта си към непосредствените и дружески настроени хора там, както и възхищението от търговските им умения.

Оказва се, че не само изнасяме преподавателски мозъци по предприемачество към Гуджарат в Индия, ами студенти от Ахмедабад идват у нас да се учат в УНСС.


Снимки: личен архив на Силвия Георгиева

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Траян Траянов

Равен достъп до качествено образование: Може ли училището да прекъсне цикъла на бедността?

Гост в предаването "Другият до мен" беше Траян Траянов, изпълнителен директорна фондация "Заедно в час". Философията на Фондацията е, че всяко българско дете може и трябва да развие своя потенциал, независимо къде е родено и какви са финансовите възможности на родителите му. Според Траян Траянов хората са ключът. Вярно е, че България не..

публикувано на 25.03.25 в 13:50
Кирил Чобанов, Роза Дамянова и Стойчо Стоев

"За здравето" – 17 години по-късно...

Под този наслов традиционно правим своеобразен отчет за свършеното от екипа като обществена функция и отговорност. С езика на цифрите е лесно: 17 години по 52 съботи... Не е уморително да кажеш 888 пъти "добро утро", "здравейте", "честита събота", "аз също ви обичам!" Отбелязахме годишнината с колеги и гости, с които заедно тръгнахме и извървяхме..

публикувано на 25.03.25 в 12:35
проф. Радостина Александрова

Геномното секвениране подпомага лечението на хората

Учeни зa пъpви път пoдpoбнo изcлeдвaxa нaчинa, пo ĸoйтo гeнeтичният мaтepиaл нa виpyca Nіраh ce възпpoизвeждa в зapaзeнитe ĸлeтĸи. Информация за това бе публикува в научните списания. "Това не е първата публикация за този вирус, който бе открит през 1999 година в Малайзия и носи името на едно селце там. Става дума за вирус с RNK геном, ĸoйтo..

публикувано на 25.03.25 в 11:35
Съдия Владимир Вълков

Конфликти и възстановителни практики в училище

Агресията в училищна среда е тема, която предизвиква основателни тревоги , но и подлежи на разнородни интерпретации в публичното пространство, включително и от професионални общности, властови институции и синдикални организации. Това, което в чуваме все по-отчетливо да се предлага като решение от страна на последните, е засилване на наказателните..

публикувано на 24.03.25 в 17:52
Самуил Радилов

Еврика! Успешни българи: Самуил Радѝлов

"Следвам мечтите си" – колкото прекрасно, а и вярно да звучат тези думи, напоследък те започнаха да се превръщат в клише. Все по-рядко от млади хора се чуват думите "искам да съм полезен". Обаче съвсем наскоро ги чух и то още в началото на разговора ми със Самуил Радилов – студент в магистърската програма на факултет "Славянски филологии" на..

публикувано на 24.03.25 в 17:05