В комуникационната какафония на деня и в условията на скъсана връзка с природата става все по-трудно да живеем осъзнато и умерено, като приемем, че има неща, които не зависят от нас.
Как стоицизмът, философско течение, което свързваме с римския император Марк Аврелий, може да ни помогне да опознаем себе си и да живеем добре днес – разказват във "Време за наука" Владимир Новков и Петър Теодосиев от подкаста "Практически стоицизъм".
Теодосиев е познат от платформата "БГ Наука", бил е в класациите на "Форбс" "30 под 30" и "40 до 40". Новков е магистър по социална и юридическа психология.
Целта на всяка философия е човек да живее щастливо, като, според стоицизма, щастието е достижимо чрез дихотомия на контрола, при която човек трябва да осъзнае кое зависи от него и кое – не.
"Днешното време е антистоическо", заявява Новков. Съвременният човек се стреми към богатство, харесвания, популярност. Всичко изброено е издигнато на пиедестал, докато личните оценки, решения и избори са изтласкани на заден план.
Теодосиев допълва, че основна добродетел във философията на стоиците е умереността.
По думите на двамата гости е грешно стоицизмът да бъде смятам за пасивна философия.
"Стоицизмът е политическа философия", изтъква Новков и пояснява, че последователите на това философско течение са били именно политиците и сенаторите.
Стоицизмът призовава да правим това, което зависи от нас, да бъдем активни, да консумираме само това, от което имаме нужда, да полагаме грижи. Фокусът върху това, което ще се случи, носи нещастие, защото то не зависи от нас.
"Ако всички хора се фокусират да правят това, което зависи от тях, вероятно крайният резултат ще бъде добър. Но може и да не е" – такова е схващането на стоиците.
С каква мисъл започвал деня си Марк Аврелий и защо е полезно човек да води дневник – чуйте целия разговор в звуковия файл:
Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg