Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кипър увеличава финансирането на научните изследвания и иновациите

Снимка: Pixabay

Правителството на Кипър засилва финансирането на научните изследвания и иновации. То осигури допълнителни 18 млн. евро за авангардни технологични сектори в тях, които са "ключови двигатели на устойчив икономически растеж и международна конкурентоспособност", съобщиха от Фондацията за научни изследвания и иновации.

Средствата от допълнителния бюджет, както и още 8 млн. евро от вътрешно преструктуриране на ресурсите във фондацията, се насочват приоритетно към програми за технологично развитие.

За първи път държавата ще финансира линии за производство на иновативни продукти, за които се отделят 10 млн. евро. Допълнителна подкрепа е предвидена за изследователски инфраструктури, изкуствен интелект, центрове за върхови постижения. Увеличава се и съфинансирането от бюджета за изпълнението на европейски програми за научни проучвания.

За периода 2021 – 2027 година центровете за върхови постижения ще получат общо 25 млн. евро, а с близо 9 млн. евро ще се насърчава включването на кипърски изследователски и иновативни проекти в европейски програми. Бюджетът за изследвания и иновации в Кипър през тази година ще достигне 230 млн. евро.

46% от кипърците посочват образованието и научните изследвания като основен политически приоритет на европейско ниво, показва новото проучване на зимния Евробарометър на Европейския парламент.

По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американски учени създадоха пейсмейкър с размер на оризово зърно

Разработен е най-малкият пейсмейкър в света от американски биоинженери от Северозападния университет, съобщи италианската обществена телевизия "Рай". Устройството е с размерите на оризово зърно и се активира от светлина. Пейсмейкърът се инжектира в тялото чрез спринцовка и се активира от светлинни импулси, излъчвани от преносимо устройство, което..

публикувано на 03.04.25 в 18:32

Културното наследство на Газа: Спасени артефакти оживяват в Париж

Музеят за изкуство и история в Париж показва над 500 амфори, статуетки, маслени лампи и византийска мозайка, намерени в църковен комплекс в Джабалия, разположен в Ивицата Газа. Изложените предмети са на близо 5000 години и датират от бронзовата епоха. Изложбата се казва " Спасените съкровища от Газа" и ще продължи до 2 ноември . Разкопките в..

публикувано на 03.04.25 в 14:26

Ново учебно звено в Кипър започва с "DEMO Day 2025"

В Кипър днес се провежда водеща среща на образование, иновации и предприемачество. Неин домакин е "Американският университет в Бейрут – Медитеранео" (AUB Mediterraneo), разположен в кипърския град Пафос. Първата по рода си среща, наречена "DEMO Day 2025", предоставя платформа на стартиращи, технологични и иновативни фирми, млади изследователи и..

обновено на 03.04.25 в 14:07
Илюстративна снимка

"Няколко книги разстояние": Casa del Libro започна кампания пред Конгреса на депутатите в Мадрид

Известната испанска верига книжарници Casa del Libro, която вече повече от век е еталон в препоръчването на книги, прави още една стъпка напред с "Няколко книги разстояние" – иновативен инструмент, който изчислява колко книги са необходими на човек, за да постигне целта си. Тийнейджърка, която мечтае да стане първата жена министър-председател..

публикувано на 03.04.25 в 14:05

Егон Шиле: Поглед към последните му години

С монографична изложба музеят "Леополд" във Виена почита художника експресионист Егон Шиле. Озаглавена "Времена на сътресения. Последните години на Егон Шиле: 1914-1918", експозицията проследява късните му творчески години. Изложбата включва над 130 скици и 48 картини от колекцията на музея "Леополд", както и такива, които са част от..

публикувано на 02.04.25 в 14:52