По традиция, която води началото си от 1962 година, на 27 март отбелязваме Световния ден на театъра.
В този ден Съюзът на артистите в България присъжда своите годишни награди "Икар" на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Престижните отличия ще бъдат връчени за 51-и път на церемония в Народния театър "Иван Вазов", която ще бъде излъчена на живо по БНТ 2. Тогава ще научим кои са наградените в отделните категории, а отсега са известни единствено носителите на "Икар" в специалните категории.
Актьорът Стоян Сърданов е тазгодишният носител на специалната награда "Икар" за чест и достойнство. В творческата си биография има над сто роли и повече от 5000 представления на сцената на Пловдивския драматичен театър "Николай Масалитинов", където играе от 1977 година.
"Артистът живее цял живот с едните аплодисменти. Какво по-хубаво от това да радваш публиката, да забавляваш публиката и да я накараш да се замисли. Това също носи удоволствие от това, което правим всеки Божи ден.
Мисля, че в извънстоличните, в малките градове трябва да има по-голямо внимание към театрите, внимание на градската управа, където има театър. Защото доколкото знам, бюджетите не са кой знае какви. Всъщност това е най-голямата печалба за всички - актьорите да се чувстват доволни и обгрижвани. Защото който си няма представа за трудността на нашата професия, той просто нищо не знае", сподели в "Артефир" обичаният от поколения зрители актьор, часове преди да получи престижната статуетка.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Другите носители в специалните категории са актьорът Явор Милушев, отличен с наградата "За изключителен принос към българския театър", и професор Майя Петрова, удостоена с наградата на АКТ-УНИМА за принос в развитието на българското куклено изкуство.
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg