По традиция, която води началото си от 1962 година, на 27 март отбелязваме Световния ден на театъра.
В този ден Съюзът на артистите в България присъжда своите годишни награди "Икар" на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Престижните отличия ще бъдат връчени за 51-и път на церемония в Народния театър "Иван Вазов", която ще бъде излъчена на живо по БНТ 2. Тогава ще научим кои са наградените в отделните категории, а отсега са известни единствено носителите на "Икар" в специалните категории.
Актьорът Стоян Сърданов е тазгодишният носител на специалната награда "Икар" за чест и достойнство. В творческата си биография има над сто роли и повече от 5000 представления на сцената на Пловдивския драматичен театър "Николай Масалитинов", където играе от 1977 година.
"Артистът живее цял живот с едните аплодисменти. Какво по-хубаво от това да радваш публиката, да забавляваш публиката и да я накараш да се замисли. Това също носи удоволствие от това, което правим всеки Божи ден.
Мисля, че в извънстоличните, в малките градове трябва да има по-голямо внимание към театрите, внимание на градската управа, където има театър. Защото доколкото знам, бюджетите не са кой знае какви. Всъщност това е най-голямата печалба за всички - актьорите да се чувстват доволни и обгрижвани. Защото който си няма представа за трудността на нашата професия, той просто нищо не знае", сподели в "Артефир" обичаният от поколения зрители актьор, часове преди да получи престижната статуетка.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Другите носители в специалните категории са актьорът Явор Милушев, отличен с наградата "За изключителен принос към българския театър", и професор Майя Петрова, удостоена с наградата на АКТ-УНИМА за принос в развитието на българското куклено изкуство.
Как чрез средствата на кинематографията могат да бъдат отразени социално значимите теми, дълбоко свързани с реалността, в която живеем? Филмите в международната селекция на 29-ия София филм фест дават отговор на този въпрос. Историите на три от заглавията в програмата на фестивала отвеждат зрителите в Беларус, Албания и Сърбия, където теми са..
Театрално сдружение Enso и I Am Studio представят спектакъла "Канкун" по едноименното произведение на известния каталонски драматург Жорди Галсеран. Постановката е режисирана от Антон Угринов. Сценографията е на Илияна Кънчева, а музиката е създадена от Калин Николов. В ролите се превъплъщават Александра Димитрова, Камелия Хатиб, Веселин Петров..
Названията на две настоящи изложби препращат към времена, места и неща, които ще видим или няма да видим. А галериите, в които са представени, препращат назад в миналото - във времето, когато бизнесът в България започна да обръща по-сериозно внимание на съвременното изкуство. Изложбата "Време усукано около място, усукано около време" на Калина..
"И аз слязох" е роман за безстрашни читатели – за всеки, носещ кръста на своята съдба и питащ се откъде идват доброто и злото. В "Артефир" авторът Владимир Зарев представя основните мотиви в книгата, която от 1 април може да бъде намерена в книжарниците. В романа "И аз слязох" Зарев прави дързък опит да обясни нашето съществуване през..
Историята в романа "Дървеният костюм" на пръв поглед е сюрреалистична, абсурдна, но въображаемото и реалното се допълват от черен хумор, който постоянно подкопава установените представи. Като добавим и загатнатият уж криминален момент с неустановената самоличност на един труп, открит случайно, нещата още повече се заплитат. Читателят е въвлечен..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
Как един журналист бе добавен в поверителна група на администрацията на президента Доналд Тръмп в приложението "Сигнал". Кой е Джефри Голдбърг,..
Историята в романа "Дървеният костюм" на пръв поглед е сюрреалистична, абсурдна, но въображаемото и реалното се допълват от черен хумор, който постоянно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg