Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наградите "Икар" за 51-ви път – блясък и признание

| Репортаж
10
Наградата за водеща мъжка роля взе Самуел Финци

Световният ден на театъра се отбелязва на 27 март. Иницииран през 1961 г. от Международния театрален институт, всяка година той се чества и от театралната гилдия у нас. По този повод в Народния театър "Иван Вазов" бяха връчени наградите "Икар" за 2025 година. 

Наградата за водеща мъжка роля взе Самуел Финци, който се превъплъщава в Шайлок във "Венецианският търговец“ от Уилям Шекспир – постановка на първата ни сцена с режисьор Явор Гърдев. 

Финци коментира отличието: "Наградите са нещо приятно, но не стимул. Не е това, което определя качеството на моята работа, но се радвам, че ги получавам." Актьорът сподели, че обичта му към театъра и сцената е еднакво голяма и в Германия и в България, а вдъхновението му не зависи от географските граници.

За водеща женска роля наградата получи Албена Павлова, която е самата Майка Кураж в "Майка Кураж и нейните деца" от Бертолт Брехт. Представлението е на Сатиричния театър, а негов режисьор е Стоян Радев. "Това, което си пожелавам, е утре да започна деня все едно нямам "Икар". Тази вечер от дъното на сърцето си благодаря, че съм била забелязана", каза актрисата.

С "Икар" за режисура беше отличен Зафир Раджаб за "Племе" от Нина Рейн – спектакъла на Театър "Българска армия". Според режисьора наградата е знак, че българското общество изпитва емпатия и внимание към хората с увреждания.

Иво Димчев получи "Икар" за съвременен танц и пърформанс за "Меч“ – интерактивен соло пърформанс в Регионален център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". За същото получи и наградата на публиката в тази категория. "Иска ми се българските артисти да са малко по-смели, да рискуват, да правят неща, в които не са напълно сигурни", заяви Димчев и отправи призив за повече политически ангажирано изкуство.

Със "Златен глас" за дублаж беше отличена Елисавета Господинова, а "Икар" за авторска музика към "Пипи дългото чорапче" по Астрид Линдгрен в Младежки театър "Николай Бинев" взе Владимир Ампов-Графа. 

Господинова каза: "Ние сме тези, които пазим българския език. Ако ни подарят редактори, ние ще си отдъхнем и ще се грижим за актьорската работа, защото иначе се превръщаме в български филолози, в преводачи включително. Ние искаме те да се върнат, ние крещим за тях. Иначе нашата мисия остава – ние пак сме войните на българския език."

Графа благодари на актьорския екип, който е изпълнил прекрасно написаните от него песни, и сподели, че подготвя нов музикално-театрален проект "Великият Гетсби".

Чуйте първите реакции на наградените след церемонията благодарение на Надя Атанасова и Таня Димова.

Снимки – Светослав Караджов/Награди ИКАР 2025
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Занаята на линогравюрата

Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..

публикувано на 31.03.25 в 12:10

"Мръсно" на Боряна Пандова и 13-ото Международно фотобиенале "Фодар"

За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..

публикувано на 31.03.25 в 11:30

Трябва ли да си идеалист на 20?

" Ако не си идеалист, когато си на 20 години – значи нещо ти има. Идеалист ли си обаче, когато си на 40 – със сигурност нещо не ти е наред“, каза пред " Артефир " хърватският режисьор Звонимир Муниврана. Той е завършил психология в Загребския университет, след което учи кино и сценични изкуства в Института " Лий Страсбърг " в Лос Анджелис...

публикувано на 31.03.25 в 10:10

От мечти до реалност: Истории от махалата

На последния ден от месец март, на Сцена "Централни хали", ще се проведе моноспектакълът на Наталия Цекова. Представлението разказва за свят, изпълнен с мечти, надежда и абсурдни комични ситуации. В него ще видите циганка, която трябва да крие самоличността си, за да има работа, както и как се провеждат циганските сватби, изпълнени с много смях и..

публикувано на 31.03.25 в 09:44

Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват Деня на европейските автори

Днес, 31 март, Центърът за развитие на човешките ресурси, Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват инициативата "Ден на европейските автори". За събитието и акцентите в програмата разказва Блага Евтимова, началник на отдел "Информационно обслужване" в Центъра за развитие на човешките ресурси. С нея разговаря редакторът Ани..

обновено на 31.03.25 в 08:56