От 29 септември до 6 октомври 2024 година Лвов туптя под ритъма на Международния фестивал "Контрасти". Темата на юбилейното издание беше "Ретроспекция", разглеждайки духът на времето от идеята за създаването на фестивала през 1994 и съвременния му вид.
В последните две издания на фестивала разговарям с Дзвенислава Сафиан – музиколог, магистър в Националната музикална академия на Украйна, съосновател и главен редактор на медия за класическа музика The Claquers, както и редактор и част от организационния екип на фестивала "Контрасти" в Лвов. Обширно говорихме за всички фестивални дни и обърнахме внимание на някои акценти:
Международният фестивал за съвременна музика "Контрасти" се провежда ежегодно от 1995 г. в Лвов, Украйна. Фестивалът се организира от Лвовската филхармония в сътрудничество с Националния съюз на композиторите на Украйна (клон Лвов) и Националната музикална академия "Николай Лисенко". Фестивалът "Контрасти" се подкрепя и от Лвовската областна и общинска администрация, както и от различни културни фондации.
Украинската култура се е формирала на исторически, национални и религиозни кръстопътища, а Лвов е чудесен пример за тези процеси. В миналото градът винаги е бил славно място за раждане и процъфтяване на нови художествени идеи и начинания. По този начин Лвов е бил важен център на международната култура. Да се възобнови тази традиция е целта на организаторите на фестивала.
Концепцията на фестивала се основава на стремежа за представяне на съвременната украинска музика в контекста на световната култура. В програмата са включени произведения на различни поколения украински композитори, както и на композитори от други страни. Музиката на Източна Европа е основният фокус на фестивала, но със сигурност не е ограничен. Голяма част от програмата на Фестивала включва класически композиции от XX век.
Разговорът ни с Дзвенислава Сафиан засегна и останалите фестивални дни, започвайки с концерта от 1 октомври със заглавие "Разговор с времето" с творби за пиано и барабани. Бях изкушена да попитам Дзвенислава Сафиан дали са осмислили ролята на пианото като говорителят, а ударните в ролята на времето?
Фестивалът "Контрасти" няма намерение да се превърне в антология на съвременните стилове и тенденции и да представи абсолютно всичко, което заслужава внимание в съвременната музика. Въпреки това публиката на фестивала се радва на възможността да чуе много творби, характерни за нашето време и за съвременната музика като цяло.
Контрастите се провеждат в най-добрата музикална зала в Лвов. Високото ниво на организация е съчетано с приятелска атмосфера, насърчаваща културния обмен. Укрепването на творческите връзки между украински и чуждестранни музиканти е един от основните компоненти на мисията на Контрасти.
В Контрасти участват най-известните световни музиканти, както и млади обещаващи артисти. Концертните изпълнения на високо професионално ниво се допълват от лекции, майсторски класове и дискусии, на които публиката има възможност да научи повече за новата музика.
Всичко изброено дотук характеризира фестивала и го отличава сред останалите украински фестивали, а "Контемпо" с интерес ще следи за всички събития около фестивала, както и за бъдещи негови издания.
Снимки - ФС на фестивала "Контрасти"
Концертна програма “Мирослава и Мирослав” само глас и пиано, с подзаглавие Both Sides Now ("Двете страни сега"), има на 17 май, събота, в столичния In The Mood Jazz Club . За ценителите на смислената и фина музика, производна на джаза, имената на Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски в нея са красноречиви. През 2015 година те изпълниха за първи..
Всички познават Василка Андонова като една от най-харизматичните и усмихнати певици. Талантлива, завладяваща, добронамерена, приковаваща вниманието, тя носи не само красотата на трънската песен, но и характера на трънчани. Снимките са предоставени от семейството на Василка Андонова
След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...
Четирима опитни и изявени музиканти от софийската джаз сцена намират обща посока в джаза през 2022 г. и така се заражда формацията J Modules. Това са пианистът Мартин Марков, китаристът Петко Дреников, басистът Михаил Иванов и барабанистът Атанас Попов. Стартират като трио с музиката на Мартин Марков (издават албумите Curves (2018 г.) и New Sight..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират устойчиво в клавирно трио. Мина е от София, Тодор – от Пловдив, но след 8 клас идва да учи в София, а Филип от Стара Загора, но и неговият музикален път го отвежда в столицата. Техен преподавател по..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират..
Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg