В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този разговор е 10-ата годишнина на Българското пещерно дружество, която беше отбелязана с поредица от презентации и тематични изложби в Националния музей "Земята и хората".
Историята на пещерното движение в България започва в края на XIX век, когато Карел Шкорпил прави първата карта на пещера – Еменската пещера в близост до село Емен, Великотърновско. През 1922 година д-р Иван Буреши започва целенасочени биоспелеологични изследвания в страната, а през 1929 година е основано Първото българско пещерно дружество, което по-късно се нарича Първи пещерен клуб.
Следват важни събития в развитието на пещерното дело у нас – през 1960-1961 година се организират първите курсове за инструктори по пещерно дело, а по време на този период са благоустроени и първите пещери, като Леденика и Магурата. През 1972 година е създадена Главната картотека на българските пещери, а Българската федерация по пещерно дело, която по-късно става Българска федерация по спелеология, започва да играе все по-голяма роля в развитието на пещерното движение в страната.
В интервюто с проф. д-р Алексей Стоев бяха обсъдени важни въпроси, свързани с пещерите и опазването на карста. Професор Стоев подчерта, че карстът и пещерите са глобален проблем. Той отбеляза, че около 40% от територията на България е заета от карстови образувания, което означава, че въпросите за тяхното опазване и използване изискват научен подход. Според него, около 50% от подземните води, които извиращи от карстови извори, се формират благодарение на процеси вътре в пещерите.
"Не си даваме сметка, че тези води са основен източник за водоснабдяване в страната и това прави темата за карста и пещерите още по-важна", добавя проф. Стоев. Той също така обясни, че благоустроените пещери дават уникален поглед към подземния свят, който е съхранил не само фосили от праисторически епохи, но и информация за климатичните промени и условията на живота на Земята преди милиони години.
Картотекирането на пещерите в България е важен процес, но все още има много "бели петна" в тази област. В момента картотеката на Българската федерация по спелеология съдържа данни за около 5500 пещери, като ежедневно се откриват нови. Проф. Стоев сподели, че картографирането на пещерите е в процес на развитие, но в страната все още има много неизследвани и неописани пещери, което показва огромния потенциал за нови открития.
Един от основните въпроси, които стои пред пещерните изследователи у нас, е липсата на законодателство, което да регулира и защитава пещерите като природни и културни обекти. Проф. Стоев настоява за спешното приемане на Закон за пещерите в България, който да осигури ефективно опазване на пещерите и да насърчи научните изследвания в тази област.
В интервюто беше повдигнат и въпросът за климатичните промени и човешката дейност. Според проф. Стоев, информацията, че човешката дейност е основната причина за климатичните промени, често се преувеличава. Той изрази мнение, че климатичните промени са част от естествения цикъл на Земята, който се е променял през милионите години на нейното съществуване. Въпреки това, той призна, че човешката дейност може да играе роля в ускоряването на тези процеси и затова е важно да се предприемат мерки за опазване на природата и екосистемите.
Слушайте!Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..
Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират..
Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg