В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия.
Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра
"Работата в Българското национално радио и особено със Симфоничния оркестър е изключително интензивна," споделя маестро Илиевски. Според него този състав заслужава цялата енергия, която човек може да му отдели. Това е ангажимент, който изисква отдаденост и постоянна работа.
Емоциите – подценяван, но ключов аспект в музиката
Емоционалната страна на музикалната професия често е подценявана, а всъщност тя играе съществена роля както на сцената, така и в личния живот на музикантите. "Често забравяме, че емоциите ни владеят и се отразяват дори на физическото ни състояние," казва Илиевски. Въпреки високото темпо на работата си през последните години, той не се чувства уморен, а напротив – щастлив от мястото, което заема в музикалния свят.
Отвореност към нови идеи и различни гледни точки
За маестрото скуката в дирижирането настъпва, когато един диригент е прекалено убеден в собствените си възгледи и вярва, че неговият подход е единствено правилният. "Винаги някой може да ви изненада и да ви предложи нещо, за което не сте се замисляли," споделя той. Според него творческият процес е непрекъснато учене и взаимодействие.
Баланс между професията и личното време
В последните години свободното време за маестро Илиевски е сведено до минимум. "Не може да се каже, че го отдавам на нещо по-различно от несвободното ми време," споделя той с усмивка. Професията му напълно го поглъща, но това е избор, който той прави с радост и страст.
Слушайте!
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg