През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на слушателите да не вярват на първоаприлските новинарски емисии. Това традиционно радостно и същевременно любопитно събитие е част от българската културна наследственост, като всеки 1 април носи със себе си не само забава, но и исторически момент, който отбелязва и важни събития в радиото.
Днес се навършват 50 години от създаването на радиофестивала за хумористична песен "Златният кос", събитие, което продължава да е символ на българския хумор и сатиричната традиция в радиото.
В студиото на предаването "Нашият ден" гостува Весел Цанков, отговорен редактор на редакция "Хумор и сатира" на Българското национално радио, който сподели своите спомени и мисли.
Цанков започва разказа си с лични наблюдения, свързани с радиото. Той сподели, че 50 години не са много и че възрастта не е от значение, когато става въпрос за ангажимента към радиото. Спомняйки си своята кариера, той припомни, че когато постъпил в редакцията на 8 септември 1991 г., е започнал с екип от девет редактори, а сега е останал само с трима.
"В 70-те и 80-те години на 1 април винаги имаше радиоден, организиран от нашата редакция. Сутрешните новини например се четяха от актьори, и сега си спомням, че Апостол Карамитев чете новините. Тогава имаше и различни предавания през деня, които бяха наситени с хумор, сатира и забавления", каза Цанков. Според него 1 април е бил ден, в който радиото и неговите слушатели се потапяли в атмосфера на радост и забава.
"Златният кос" и еволюцията на хумора
Цанков си спомня и за началото на "Златния кос", който започнал през 1972 г. "Тогава бях на 12 години и имах много ясни спомени от това събитие. То беше абсолютен хит, защото актьорите пееха песни изключително добре и самият спектакъл беше много смешен. Първоначално предаването се излъчваше от първо студио, а по-късно – от Сатиричния театър", разказа той.
Сатирата – не само за забавление
Цанков обърна внимание и на важността на сатирата в обществото. Според него, тя не е само за предизвикване на смях, а е и форма на преосмисляне на социалните проблеми. "Сатирата има ореол на нещо поръчково и пропагандно, има даже мнение, че тя е социалистическо явление, но истината е, че сатирата е инструмент, чрез който хората могат да преосмислят проблемите си. Без нея не можем да живеем", обясни той.
Цанков споделя и мнение, което той лично споделя, че в идеалното общество, в което няма проблеми, няма и сатира. Той подчерта, че това утопично общество все още не съществува, и затова сатирата остава важен елемент от културния и социален живот.
Първият работен ден – сбъдната мечта
Накрая, Цанков се връща към своята лична история, като разказва за първия си работен ден в редакцията на БНР. "Най-яркият ми спомен е може би първият ми работен ден, защото това беше сбъдната мечта. Години наред съм мечтал да дойда в тази редакция и да работя тук", сподели той.
Слушайте!
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg