Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар. По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие.
Според научно изследване, публикувано в престижно немско списание, контактът с птиците подобрява благосъстоянието на хората. Проучването установява, че щастието корелира със специфичен брой видове птици – колкото по-разнообразна е птичата среда около нас, толкова по-добре се чувстваме. Според авторите на изследването наличието на 14 допълнителни вида птици може да повиши удовлетворението ни от живота толкова, колкото и допълнителен доход от 150 долара на месец.
Д-р Атанас Грозданов също потвърждава този ефект: "Убеден съм, че има такава зависимост, защото откриването и дори слушането на птиците носи много позитивни емоции на хора от различни възрасти. Многократно съм се убеждавал в това."
Като част от инициативата "Дивата София", той и неговите колеги се стремят да покажат богатството на дивите видове в столицата, включително и разнообразието от птици, които обитават градската среда. "Много хора не подозират какви съкровища крият парковете и междублоковите пространства. Въпреки че градът е доминиран от сгради, редица видове птици се адаптират успешно и стават наши близки съседи," споделя още д-р Грозданов.
Тази връзка между природата и човешкото щастие подчертава важността на опазването на птиците и техните местообитания. Затова, независимо дали денят е дъждовен или слънчев, 1 април ни напомня да обръщаме повече внимание на пернатите обитатели около нас – не само в чест на природата, но и в името на собственото ни щастие.
Слушайте!
"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...
За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..
Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..
Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..
На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg