През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение.
В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция "Мяра", която представи резултатите от изследване на младежта, проведено от Фондация Фридрих Еберт. Петкова е сред авторите на проучването, което обхваща представителна извадка на младите хора на възраст между 14 и 29 години, анализирайки различни демографски показатели като пол, възраст, регион и образование.
По нейните думи днешните млади хора, на възраст между 15 и 29 години, са родени в свят, който не познава живота без интернет и социални мрежи. Те израстват в динамична среда, изпълнена с информация и възможности, но същевременно изпитват несигурност относно бъдещето си. Според изследването, това поколение се отличава със своята адаптивност, но също така се сблъсква с предизвикателства, свързани със социалната и икономическата нестабилност.
Освен че са дигитално родени, младите днес принадлежат към най-образованото поколение в историята, но парадоксално – и към едно от най-нископлатените. Те търсят реализация в условия, които често не отговарят на техните очаквания и възможности.
Изследването подчертава необходимостта от по-задълбочено разбиране на новото поколение, както и от адекватни политики и стратегии, които да подпомогнат младите хора в изграждането на стабилно и устойчиво бъдеще.
Слушайте!
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата? Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност. Консултант е на предаването "Законът и..
Николай Генов, родом от Чирпан, но гражданин на света, както сам се определя, е програмист, предприемач и е председател на УС на първия хранителен кооператив в София, както и организатор на фермерския пазар на Римска стена в София. Идеята за чиста храна съвсем естествено го води и до биологичните форми на земеделие и познанието за онези..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg