Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

| обновено на 01.04.25 в 14:38
Снимка: Pixabay

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение.

В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция "Мяра", която представи резултатите от изследване на младежта, проведено от Фондация Фридрих Еберт. Петкова е сред авторите на проучването, което обхваща представителна извадка на младите хора на възраст между 14 и 29 години, анализирайки различни демографски показатели като пол, възраст, регион и образование.

По нейните думи днешните млади хора, на възраст между 15 и 29 години, са родени в свят, който не познава живота без интернет и социални мрежи. Те израстват в динамична среда, изпълнена с информация и възможности, но същевременно изпитват несигурност относно бъдещето си. Според изследването, това поколение се отличава със своята адаптивност, но също така се сблъсква с предизвикателства, свързани със социалната и икономическата нестабилност.

Освен че са дигитално родени, младите днес принадлежат към най-образованото поколение в историята, но парадоксално – и към едно от най-нископлатените. Те търсят реализация в условия, които често не отговарят на техните очаквания и възможности.

Изследването подчертава необходимостта от по-задълбочено разбиране на новото поколение, както и от адекватни политики и стратегии, които да подпомогнат младите хора в изграждането на стабилно и устойчиво бъдеще.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25
Доц. Ралица Ганева

Доц. Ралица Ганева: България не само не прибързва с еврото, тя закъснява

Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..

публикувано на 16.05.25 в 16:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Какво да направят наследниците на имущество със значителни задължения

Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения?  Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис?   Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични  задължения..

публикувано на 16.05.25 в 14:35
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Как да защитим правата си, когато ЧСИ запорира сметките и имуществото ни

Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи?  Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..

публикувано на 16.05.25 в 13:35

ЕК: България не е транспонирала правилно Директивата за правото на достъп до адвокат

Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките.  България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..

публикувано на 16.05.25 в 12:45