Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Франция обсъжда реформата на общественото радио и аудиовизуалния сектор

Снимка: Pixabay

Законопроектът за "реформата на общественото радиоразпръскване и аудиовизуалния суверенитет" във Франция ще бъде обсъден днес в комисията по култура и образование във френския парламент на фона на протести, съобщава Франс 24. Министърът на културата Рашида Дати изразява надежда реформата да бъде приета до лятото и да започне да се прилага в началото на следващата година.

Тази реформа беше отложена с година заради разпускането на Народното събрание след свалянето на правителството на Мишел Барние. Почти година по-късно политическата воля за тази медийна реформа остава силна. Министър-председателят Франсоа Байру я включи по време на общото си политическо изявление.

Основната цел е създаването на публичен аудиовизуален холдинг, наречен France Médias, който обединява обществените радио и телевизия и Националния аудиовизуален институт (INA) под общо ръководство. Не се предвижда в тази обща структура да бъдат включени новинарските чуждоезикови програми на телевизията и радиото – France 24 и RFI.

В знак на протест срещу реформата френските обществени радио и телевизия започнаха вчера двудневна стачка. Предвижда се и демонстрация пред парламента по време на обсъждането на законопроекта в парламентарната комисия по култура и образование днес.

Бъдещата холдингова компания France Médias ще бъде насърчена да създаде дъщерни дружества, като едно от тях да бъде "Franceinfo", в което да бъдат обединени екипите, които създават информация в радиото и телевизията.

Очаква се законопроектът да бъде включен в дневния ред на френския парламент в четвъртък.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър инвестира в изкуство: 4500 творби вече в държавната колекция

Кипър популяризира изкуството си чрез държавно закупуване на произведения на съвременни кипърски художници и скулптори. Почти  4500 техни творби наброява в момента държавната колекция на страната, съобщиха от културното министерство . Голяма част от творбите, притежание на държавната колекция, са предназначени за предоставяне на заем на различни..

обновено на 01.05.25 в 12:56

Кипър популяризира изкуството си чрез държавно закупуване на творби от съвременни кипърски артисти

Кипър популяризира изкуството си чрез държавно закупуване на произведения на съвременни кипърски художници и скулптори. Почти 4500 техни творби наброява в момента държавната колекция на страната , съобщиха от културното министерство. Голяма част от творбите, притежание на държавната колекция, са предназначени за предоставяне..

публикувано на 30.04.25 в 14:30

Spotify регистрира рекордните 678 млн. потребители

Шведската платформа за стрийминг на музикално и медийно съдържание Spotify съобщи, че в края на месец март броят на потребителите ѝ е достигнал рекордните 678 млн. души, което е с 10% повече в сравнение с предишната година, предаде AFP . Гигантът отчете и огромна оперативна печалба за 2024 година. Отчетът за първото тримесечие на тази..

публикувано на 30.04.25 в 14:15

Зоопаркът в Пловдив с образователно събитие за деца и родители

Тази вечер пред входа на зоологическата градина в Пловдив ще се проведе образователна презентация на тема "Ентомология за любопитни деца и загрижени родители: кърлежи, комари и други паразити". Новият екип на зоопарка, назначен с цел да съживи идеята Пловдив отново да има действаща зоологическа градина, възнамерява, докато текат ремонтните..

публикувано на 29.04.25 в 17:10

Оберхаузен отваря врати за 71-вия фестивал на късометражното кино

От днес в германския град Оберхаузен започва 71-вото издание на фестивала за късометражно кино . Това е най-старият филмов фестивал в страната. В него ще бъдат представени сериозни авангардни филми с продължителност до 35 минути, заснети на територията на Германия. Фестивалът се фокусира върху иновативни, артистични късометражни филми, като обръща..

публикувано на 29.04.25 в 16:58