Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За женското здраве – с грижа и обич

Проф. Мария Малинова
Снимка: endometriosis.bg

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти.

Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна "нишка" бе дискусията, посветена на храненето и начина на живот при бременните жени. Говорихме и за вредните навици, които ни отдалечават от разумния баланс на здравето и гаранциите да бъде родено здраво и жизнено бебе. Проф. Малинова подчерта, че т.нар. чревна микробиома има съществено влияние върху хода на бременността и вътреутробното развитие на плода. Много научни тълкувания цитира специалистът, но основният извод се свежда до познатата максима: "Ние сме това, с което се храним".

Спомням си уроците от младостта, когато направих публикация за едно списание. Моят събеседник, народен лечител, известен като "Горублянския поп" директно ми каза, че всички злини за човешкото здраве се "отглеждат" в нашия стомах и черва. Той твърдеше, че дори псориазисът се заражда там. Години по-късно, в ерата на напреднала наука, изследователска мисъл и изкуствен интелект се убеждавам в правотата на тези думи.

И още полезна информация за бъдещите родители: проф. Мария Малинова изрично подчерта, че трябва да бъде лимитиран броят на ехографските изследвания по време на бременността. "Не става дума за пари, подчерта събеседничката ни, а за необоснованото облъчване и прекомерното затопляне на плода, което може да породи аномалии. Свидетелка съм на десетки случаи, когато изследването продължава прекалено дълго в опита на родителите да разберат от какъв пол ще е бебето".

В поредното издание "За здравето" отделихме време и за хирурзите, които провеждат поредните Русенски хирургични дни. За събитието, неговата програма, за делегатите и гостите ни разказа д-р Ивелин Йоцов. Нашият екип подкрепя всички подобни научни прояви с медийно партньорство и, разбира се, в името на пациентите.

Съботната ни здравна среща традиционно приключи със съвети и напътствия към аудиторията и най-вече, към бъдещите майки – да се хранят разумно, да изоставят по време на бременността всички вредни навици, да се движат и умерено да се натоварват физически. И не на последно място: да следят всички жизнени показатели, особено нивото на кръвната захар, и …никога да не се радват на прекалено големите бебета!?


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32

Десислава Борисова – млад учител и финалист на FameLab 2025

Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..

публикувано на 06.05.25 в 14:19
Проф. Вайсилов, проф. Петков и проф. Александров

Трима изследователи от СУ с публикации в едно от най-престижните научни издания

В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски":  проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...

обновено на 06.05.25 в 13:44

Учениците искат да учат, когато и учителите учат

След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..

публикувано на 06.05.25 в 10:01