На 3 април в 18:00 часа Чешкият център ще отбележи 85 години от рождението на политическия затворник, журналист и поет Георги Заркин, убит без съд и присъда по време на комунистическия режим в България. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския договор в Чехословакия.
За Георги Заркин ще говорят отец Пауло Кортези, Лъчезар Заркин, син на поета, и д-р Димана Иванова. С дейността на фондация „Остров Белене“ и инициативите й в памет на жертвите на комунизма ще ни запознае арх. Александър Генчев. Модератор на вечерта ще бъде д-р Радка Рубилина, директор на Чешкия център.
Със специалното участие на актьора Мариан Маринов и цигуларя Кристофор Първанов.
Георги Заркин (1940–1977) е български поет, писател, драматург, фоторепортер и журналист. Роден е в с. Бели Искър, Самоковско, и починал в затвора в гр. Пазарджик (пребит до смърт). Заркин е белязан от комунистическия режим още като дете. Баща му, както и други съселяни и граждани от Самоков, са убити без съд и присъда в местността "Черната скала" над Боровец.
Завършва специалност "Кинематография", след което работи като журналист във в-к „Самоковска комуна“ и като фоторепортер във в-к "Земеделско знаме". Осъден е на затвор заради антикомунистическите си възгледи и дейности. Заркин се обявява и против нахлуването на войските на Варшавския договор в Чехословакия през август 1968 г.
Пише отворено писмо-протест до министър-председателя на Република България по това време, Тодор Живков, в което изразява протеста си срещу комунистическата диктатура в страната. В него той пише открито за диктаторския характер на режима, за политическото съдопроизводство и липсата на независимо правосъдие. Заркин обявява и 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския договор в Чехословакия. В протеста си до началника на затвора, писан на 2 ноември 1968 г., скоро след смазването на Пражката пролет, Заркин пише:
"Ако трябва да вярвам, че Русия е освободител на България, то все едно да повярвам, че вълкът е тревопасен. От кого освободиха петте варшавски армии Чехословакия? Да! Наистина те я освободиха от Свободата."
Убит е на 7 август 1977 година в затвора в Пазарджик.
Георги Заркин е автор на стихосбирките "Отвъд чертата" (1994), "От храма на самообречените" (2011), "Приливи и отливи" (2012), "Апостола. Трагедия в пет действия" (2022), романа "Чест" (2008, второ издание 2015 г.), драматизираната приказка "В страната на розите" (1968, второ издание 2023 г.) и сборника с разкази "Фотографът разказвач" (2025).
Слушайте!
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg