Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Болоня до България: Историята на един световен поход

Силата на детската литература: Месецът на книгите и новите послания

Книгите, които ни свързват: Защо четенето е повече от хоби

| обновено на 03.04.25 в 12:19
Искра Джанабетска
Снимка: Ани Петрова

Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска, директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на Похода и неговите послания.

"Може би е странно да говорим за това, защо е важна връзката на книгите с децата, но в днешно време е важно да повтаряме дори очевидните неща отново и отново", започва тя, подчертавайки как нарастващото значение на четенето и книгите трябва да бъде напомняно постоянно. По думите на Джанабетска, походът на книгите има за цел да събуди интереса на децата към четенето чрез срещи с красиви книги, но също така да насърчи възрастните да се върнат към детската литература, като показват своята страст към книгите.

"Хубавото в този поход е, че много хора със своите хубави книги ще отидат при децата", добавя тя, отбелязвайки, че този месец ще бъде не само за децата, но и за възрастните, които ще им покажат, че литературата за деца не е само за малките, а и за тях самите.

Тази година кампанията носи и нова и важна инициатива. Джанабетска споделя, че "Походът на книгите" тази година отбелязва своята 14-а годишнина и по повод празника има специално партньорство с Върховния комисариат по бежанците към ООН. Чрез това партньорство се цели включване на деца, които са изключително невидими в обществото ни – бежанци и мигранти.

"Децата, които често остават извън нашето внимание, ще бъдат включени в тези срещи, ще се чете на техните езици и ще бъдат приобщени", казва Джанабетска, като подчертава колко е важно да се създадат условия за децата в риск да имат достъп до литература и да се чувстват част от обществото.

Походът на книгите, който започна от Болоня, е не само важен за популяризиране на детската литература, но и за укрепване на социалната интеграция и взаимното разбирателство между различни групи деца.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41