Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на едно пътешествие през времето с произведенията на три поколения визионери, чиито произведения носят духа на своето време. Експозицията обединява класическа прецизност, модернистична експресия и съвременните търсения на немската художествена сцена.
Това са произведения от сюрреализма на Ханс Белмер (Hans Bellmer) и Манфред Гарстка (Manfred Garstka), през немския експресионизъм на Питър Робърт Кейл (Peter Robert Keil) и неоекспресионизма на Густав Шифмахер (Gustav Schiffmacher) до абстракционизма и попарта на Парша Мирхавамеди (Parscha Mirghawameddin), Гунар Зил (Gunnar Zil), Юлияя Бринкфрау (Julia Brinkfrau), Ерих Крафт (Erich Kraft) и дадаизма на Макс Ернст (Max Ernst).
Изкуствоведът Бисера Йосифова представя новото галерийно пространство в София и настоящата изложба.
Галерия "Риволи" създадена през 2024 година. Идеята за нейното откриване се роди от любовта на нейния създател към модерното изкуство – д-р Николай Болтаджиев, който посвещава целия си професионален път на медицината, пациентите и здравеопазването. Днес, в компанията на любими автори, галерията представя оригинални произведения – картини и скулптори на съвременни чуждестранни автори. Подборът отразява различни съвременни стилове и открива поглед към най-актуалните посоки в изобразителното изкуство.
Снимки - галерия "Риволи"
"Знаете ли, че ако зиме ядеш пресни краставици, устата ти мирише на пролет", смята Антон Павлович Чехов. От него можем да разберем и друго – какво ни носят, а и взимат, невъзможността, загубата на илюзиите и сложния любовен танц на привличане и отблъскване. Поне така е в "Краят на градината" – историята за неговия начин да обича, история, която той..
Днес (9 април) от 18 ч. в Новата конферентна зала на Софийския университет ще бъде представена книгата на Франческа Земярска "Маска и глас в творчеството на Маргьорит Юрсенар". В "Нашият ден" литературоведът Камелия Спасова разказва повече за този своеобразен разговор между Земярска и първата жена, станала член на Френската академия през 1980..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от новоразкрити факти, които ни позволяват да предложим и една възможна цялостна систематизация на творчеството ѝ. Това е първата по рода си експозиция, в която са включени повече от 60 творби на художничката,..
Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..
Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg