Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Илин Савов

Какви са предизвикателствата пред киберсигурността?

проф. Илин Савов и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата? 

Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност. Консултант е на предаването "Законът и Темида". Комисар Савов участва на много европейски и световни форуми, свързани с киберсигурност, киберразузнаване и противодействие на кеберпрестъпления. Излезе втората част на последната му книга "Как да разбираме управлението на службите за сигурност".

"Как да разбираме управлението на службите за сигурност"

"Тази книга е посветена на моя покоен баща, който беше инициаторът да създам тези две части. Те ясно и категорично описват мениджмънта в системата на сигурността не само в България, а и в други държави по света. Това е скромно представяне на една идея – как да разбираме управлението на службите за сигурност?"

Световната конференция по киберсигурност в Прага 2025

"На този форум, на който бях поканен лично от Агенцията по киберсигурност на Чешката република, бяха изложени редица проблеми, свързани с управлението на процесите в киберсреда. Участваха директорите по киберсигурност на Канада, Великобритания, Швеция, Холандия, Естония, Чехия, Австралия, Гана... Те изложиха най-вече своите притеснения си по какъв начин се развиват процесите, свързани с критичната инфраструктура на държавите. Изложиха някои свои постановки, а също и дадоха решения как да се излиза от кризисни ситуации в киберсреда. 

За съжаление, всички те се обединиха върху една теза, че киберпрестъпността и киберагресията в дигиталния свят вече няа националност. От тук нататък трябва да сме изключително внимателни как да опазим държавата, обществото и всеки отделен гражданин."

За обучението на ученици и учители в университети и училища в страната; за нивото на киберкултурата на българските граждани; за осъзнатите и неосъзнати рискове; за ролята в обществените процеси и възможностите на изкуствения интелект – има ли опасности; за предстоящия Конгрес по киберсигурност в Сингапур – чуйте подробности в звуковия файл.

Снимка – БНР



По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35

Човешките слабости

Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..

публикувано на 06.04.25 в 09:35
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31