Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата?
Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност. Консултант е на предаването "Законът и Темида". Комисар Савов участва на много европейски и световни форуми, свързани с киберсигурност, киберразузнаване и противодействие на кеберпрестъпления. Излезе втората част на последната му книга "Как да разбираме управлението на службите за сигурност".
"Как да разбираме управлението на службите за сигурност"
"Тази книга е посветена на моя покоен баща, който беше инициаторът да създам тези две части. Те ясно и категорично описват мениджмънта в системата на сигурността не само в България, а и в други държави по света. Това е скромно представяне на една идея – как да разбираме управлението на службите за сигурност?"
Световната конференция по киберсигурност в Прага 2025
"На този форум, на който бях поканен лично от Агенцията по киберсигурност на Чешката република, бяха изложени редица проблеми, свързани с управлението на процесите в киберсреда. Участваха директорите по киберсигурност на Канада, Великобритания, Швеция, Холандия, Естония, Чехия, Австралия, Гана... Те изложиха най-вече своите притеснения си по какъв начин се развиват процесите, свързани с критичната инфраструктура на държавите. Изложиха някои свои постановки, а също и дадоха решения как да се излиза от кризисни ситуации в киберсреда.
За съжаление, всички те се обединиха върху една теза, че киберпрестъпността и киберагресията в дигиталния свят вече няа националност. От тук нататък трябва да сме изключително внимателни как да опазим държавата, обществото и всеки отделен гражданин."
За обучението на ученици и учители в университети и училища в страната; за нивото на киберкултурата на българските граждани; за осъзнатите и неосъзнати рискове; за ролята в обществените процеси и възможностите на изкуствения интелект – има ли опасности; за предстоящия Конгрес по киберсигурност в Сингапур – чуйте подробности в звуковия файл.
Снимка – БНР
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..
Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..
Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..
Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg