"Картина ли е театралният плакат?"* поставя като въпрос срещата-дискусия в Народния театър с участието на студенти и преподаватели от Националната художествена академия и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".
За съвременната роля на театралния плакат и цени ли се той достатъчно, в "Какво се случва" говорят доц. Георги Павлов, преподавател в катедра "Плакат и визуална комуникация" на НХА, и Ивайло Тодоров, асистент в същата специалност.
"Театралният плакат категорично е картина. Самият процес на създаване на плаката е изцяло творчески, от тук нататък идват особеностите. За разлика от класическата картина обаче, плакатът е резултат от поръчка и от някакво възлагане. Художникът трябва да извади есенцията от концепцията на постановката, дори атмосферата" – казва доц. Георги Павлов.
Според него не е задължително художникът да се консултира с режисьора или екипа на спектакъла, защото театралният плакат е различна гледна точка. "Плакатът е органична част от постановката, той е връзката между зрителя и авторите на театралната постановка."
Според Ивайло Тодоров "основната цел на плаката е да рекламира театъра и постановката, съответно авторът може да се вдъхнови по много начини, за да изрази идеята. В днешно време плакатът се е адаптирал да не бъде само в уличната среда, но и в интернет."
Чуйте разговора в "Какво се случва".
Снимка – НХА
*За имиджа на конференцията е използван плакат на Стефан Десподов за постановката на Народния театър "Иван Вазов" "Бурята", Уилям Шекпир, реж. Александър Морфов
Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20.05.2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на Фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад. Иван..
На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..
"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg