В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий. Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи.
2025 година е обявена за Година на глаголицата. Тя преминава под патронажа на вицепрезидента на Р България Илияна Йотова.
В Националната библиотека бяха показани две редки реликви по повод 1170 години от създаването на глаголицата, 1140 години от успението на Свети Методий, 1160 години от покръстването на българите и 110 години от рождението на Петър Увалиев. България е богата на история, богата е на дати.
Серията изложби, ателиета, представяния на книги и други планирани идеи се отнасят до отбелязването на 1170 години, откакто Светите братя Кирил и Методий са създали първата славянска азбука – глаголицата, както и на 1160 години от приемането на християнството в България. Тези инициативи ще свържат хилядолетните юбилей на нашата писменост и вяра с инициативата "14 века България в Европа".
Чуйте в звуковия файл репортажа на Калина Колева за "Артефир" от събитието.
Изложбата "Азбука и история", която се организира съвместно с Държавния културен институт към Министерството на външните работи, представя етапите от развитието на двете славянски азбуки – глаголицата и кирилицата. Неин автор е проф. Вася Велинова. В 24 пана тя показва ролята на азбуката в културната история на славянските народи и на писмеността като основа на историческата памет на човечеството.
Повече от проф. Аксиния Джурова, консултант на изложбата. С нея разговаря Мариана Ганчева.
Снимки – НБКМ
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18 юли. Операта от Панчо Владигеров с либрето от Николай Лилиев по театралната пиеса на Фани Попова Мутафова "Балдуиновата кула" е символична за Старозагорската опера, която през 1975 година..
"Нашият ден" среща своите слушатели с певицата и актриса Мария Елена Инфантино. Тя е дъщеря на българското сопрано Райна Инфантино и на сициалианския тенор Луиджи Инфантино. Родена е в Италия, но живее между Ел Ей, Лондон, София и Рим. По повод 14 юли – Денят на Бастилията и национален празник на Франция – Инфантино изнесе в София концерт с..
Историческият музей в Павликени откри обновена, интерактивна експозиция, художествена галерия и обновени пространства за културни събития и работа с деца. В "Нашият ден" директорът на музея и на Античен керамичен център – Павликени Елена Христова разказва: "Този голям и хубав проект дойде от Министерството на културата по норвежката..
Във Велико Търново днес в ГАРАЖ Кристияна Митева представя своя самостоятелна изложба – "Където спомените за идеи отиват да умрат". Авторката ни предизвиква да се замислим дали носталгията по щастливите моменти ни прави склонни да се затрупаме с останки от тях? Колко минало можем да носим на гърба си всеки ден, ако не знаем как да го пуснем? Чуйте..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” – имерсивно сценично събитие, което съчетава съвременен танц с древни славянски митове, дълбоко свързани с природата. Проектът черпи вдъхновение от наследството на българската хореографка Марчела..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg