Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева. За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи на двамата визуални артисти можете да видите в предстоящата изложба.

Кураторката на проекта Десислава Зафирова споделя, че "Дизайн срещу съвременно изкуство" е не толкова изложба, колкото лаборатория за идеи, отворена към интерпретации и дискусии. Според нея това е проект, който дръзва да ни усъмни в познатото, да премахне границите между дисциплините и да създаде нови възможности за визуално и концептуално преживяване.

Смисълът на това привидно противопоставяне в заглавието на изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство" е във вдъхновяващата възможност да се изследват нови посоки и концепции именно в точката на допир между жанрове и направления, а не в съобразяването с границите между тях. Веднъж осмислено и творчески интерпретирано от визуалния артист, то става опитност и за публиката. Прехвърлен е естетически и емоционален мост.

Ина Василева е моден дизайнер, художник в областта на пърформанса и съвременното изкуство, доктор по визуални изкуства. Тя познава свободата да променяш същността на обектите, да експериментираш – преднамерено и контролирано – с бекграунда, с материала и с мащаба им, за да приближиш аудиторията до посланията на своята концепция.  

Познава тази творческа свобода както от работата си в артистичния тандем YO\KO+INA по проекти като "Обекти и обективна живопис" и Yes, така и при реализацията на много от самостоятелните си изяви.

Ето какво сподели Ина Василева по време на разговора за изложбата в предаването "Какво се случва":

"Мащабът създава буквално концептуално различно възприятие и осъзнаване на творбата. Мащабът концептуализира, мащабът изпраща послания и отваря други пространства на възприемане.

Специално за този проект "Дизайн срещу съвременно изкуство" играчките, които присъстват, всъщност това са дизайни, които вече съществуват в масовото производство (в индустриалния дизайн и масовото производство). Ние сме ги адаптирали специално за този проект, за да се влезе в темата и да се повдигне завесата върху това доколко дизайнът би могъл да бъде визуална характеристика на съвременните изкуства. Дали като формообразуване дизайнът има какво да каже визуално в света на съвременното изкуство на ниво естетика."

Последният проект на YO\KO+INA ни провокира и подсказва, че чрез средствата на съвременното изкуство е възможен коментар на взаимодействията между практичното и естетичното без ограничаване само в познатите им роли.

"Творбите поставят под въпрос ролята на обекта: Дали той съществува, за да бъде използван, или за да бъде разбиран?" – коментира още Десислава Зафирова в предварителния си кураторски текст към изложбата. 

А ето и какво отбеляза тя по време на разговора в студиото: "Съвременните кураторски практики все по-често задават тези теми и поставят тези въпроси, къде е границата между дизайна и съвременното изкуство. Ние виждаме много примери, като появата на мърч. Така нареченият "мърч" – това са обекти, извадени от изкуството и предложени като функционални предмети, които могат да имат някаква функция в нашето ежедневие..Аз мисля, че това е част от стремежа към автентично преживяване на самата публика, на колекционера, на зрителя, на консуматора. Той се стреми да има автентично преживяване, по някакъв начин да го свърже на всяко ниво с опитностите, които придобива, влизайки в определена експозиция, наблюдавайки определен автор, за да съхрани по-дълго това автентично преживяване, което предлага музеят, галерията, институцията."

"Дизайн срещу съвременно изкуство" е изложба, която задава въпроси за границите, но тя е и докосване до тайнството на партньорството в изкуството, на споделеното търсене между двама талантливи творци и на незавършения диалог между двама съмишленици.

Изложбата се открива на 7 април от 18 ч. и продължава до 12 април в столичната галерия DOZA 

Визуалният артист Ина Василева и кураторката Десислава Зафирова гостуват в "Какво се случва" с водещ Дарина Маринова.

Снимки – галерия DOZA 
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотожурналистиката и паметта на човечеството

Конкурсът World Press Photo отличава качествената фотожурналистика и награждава снимки и истории от цял свят. Това са едни от най-престижните фотографски награди, които отразяват събитията и тенденциите в света. През 2025 година победител стана кадър на палестинска фотографка, направен за "Ню Йорк Таймс", който представлява портрет на 9-годишно момче,..

публикувано на 29.04.25 в 17:31

Програма "Христо Ботев" на БНР обявява XVI поетичен конкурс "Зрящи сърца" за хора с увредено зрение

Регламент на конкурса • Желаещите да участват трябвада изпратят до 3 свои стихотворения на свободна тема • Срокът е 2 0 май 202 5 година • Необходимо е да посочите трите си имена, възраст, точен адрес, телефон и e-mail за обратна връзка • За предпочитане е да използвате електронна поща, но при липса на такава възможност..

публикувано на 29.04.25 в 15:33

Войнишките императори оживяват в нов роман

Днес, 29 април, в клуб "Петното на Роршах" в Пловдив ще се състои среща с писателя Константин Константинов , който ще представи своя нов роман "Последният войнишки император". Модератор на събитието е писателят и драматург Александър Секулов. Романът носи заглавие, вдъхновено от едно любопитно историческо понятие – "войнишки императори". С този..

обновено на 29.04.25 в 10:34

Пейзаж в движение: изложба с метал и стъкло от сърцето на Чехия

Художничките Ива Колоренчова и Маркета Варадиова представят съвместна инсталация в изложбеното пространство на Чешкия център, вдъхновена от пейзажа на Чешкото средногорие. Проектът включва комбинация от метални картини и стъклени обекти, които препращат към характерната морфология и атмосфера на региона. Откриването на изложбата ще се..

обновено на 29.04.25 в 09:51

Откриване на изложбата "Долината на тракийските царе" в Русе

Изложба "Долината на тракийските царе" с творби на ученици от русенските училища се открива днес от 16:30 ч.  Художествената галерия в Русе и Община Русе си партнират с училищата в града за създаването на изложба с ученическо творчество – "Долината на тракийските царе". Събитието е част от национална инициатива на сдружение "Движение на..

публикувано на 29.04.25 в 09:35