Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съществува ли безусловна любов, пита Пиа Мараис

Режисьорката от Южна Африка представи пред публиката на София филм фест филма си "Трансамазония"

4
"Трансамазония", реж. Пиa Мараис
Снимка: СФФ

Дъщерята на мисионер е оцеляла като дете при самолетна катастрофа дълбоко в амазонската джунгла и е обявена за "чудо". Години по-късно се е превърнала в чудодейна лечителка, която поддържа мисията си благодарение на своята слава, а не след дълго баща ѝ поставя в епицентъра на ескалиращ конфликт. Така звучи сюжетът на филма "Трансамазония", който Пиa Мараис представи у нас.

Режисьорката, която е родена в Южна Африка, но учи изящни изкуства и скулптура в Лондон, Амстердам и Дюселдорф, а след това завършва Немската академия за кино и телевизия в Берлин, е известна с минималистичния си стил и способността да изследва сложни социални и психологически проблеми. Затова и не е странно, че въвлича героите си в конфликт, в който собственото им минало излиза на повърхността и разбулва това, в което всеки от тях е бил възпитан да вярва. Важната тема във филма обаче е съществува ли безусловната любов.

"Какво е безусловната любов, все още не знам, това е много обширно понятие, но мисля, че човек може да усети доверие в моменти, в които получава неочаквана помощ, дори от непознат. Може би това е като вярата – човек да вярва в човечността, в това, че тя съществува и макар и крехка, да присъства в живота. Смятам, че именно това е безусловността в моментите, които може да изпита човек", обясни Пиа Мараис.

Пиа Мараис беше част от международното жури на София филм фест и гостува в "Артефир". Разговорът с нея започва от това избираме ли в какво да вярваме.

"Смятам, че до голяма степен имаме едни утвърдени ценности – съзнателни и несъзнателни, които са вкоренени в нас. Ние избираме в какво да вярваме само в малка степен, защото очевидно всичко, което има директно влияние върху нас, е в сила", твърди режисьорката, която е на мнение, че човек трябва да има пространство за изкупление и възможност за промяна.

Пред какви трудности се изправя Мараис по време на снимките на "Трансамазония"? Защо избира да разкаже историята на млада лечителка и доколко има истина в нейното чудо? Колко мимолетно е щастието и защо не бива да приемаме живота за даденост?

Чуйте от Пиа Мараис в звуковия файл. Преводът е на Петриела Бачева.

Снимки – СФФ


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Бъдещето през погледа на експериментатори и новатори на SHAPESHIFT фестивала

SHAPESHIFT е международен фестивал, посветен на бъдещето на човечеството, креативността и иновациите в епоха на непрестанна трансформация . На 26 и 27 април в Топлоцентрала , събитието ще събере артисти, изследователи и визионери от цял свят в програма от лекции, кино прожекции, VR преживявания и работилници.  Темата тази година е Radical..

обновено на 11.04.25 в 11:55
Ивайла Александрова, Руси Чанев и Румен Леонидов

Фондация "Константин Павлов" раздаде първите си награди

Вечер, посветена на Константин Павлов се състоя в Дом на киното. Фондация "Константин Павлов", която включва Румен Леонидов, художничката Донка Павлова – дъщеря на Константин Павлов, и неговата внучка Неда Лаптева, връчи Националната награда за поезия на името на Константин Павлов, както и още една – Европейска награда "Персифедрон" за изявени..

публикувано на 11.04.25 в 11:10

Безплатна работилница по анимация от и за деца "Нещотърсачи"

"– Нямам представа какво смятате да правите – каза Пипи. – Но лично аз не бива да мързелувам. Работата е там, че съм нещотърсач и затуй нямам минутка свободно време. – Какво каза, че си? – недоумяваше Аника. – Нещотърсач. – Какво е това? – попита Томи. – Ами човек, който търси неща! Какво друго би могло да бъде – каза Пипи, докато събираше с..

публикувано на 11.04.25 в 11:02
Велизара Сърчаджиева

Велизара Сърчаджиева: Живот между сцената и радиото

Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в Софийския университет, специалност "Журналистика и медии". Гледаме я в театъра, слушаме я в новините на програма "Христо Ботев", а в "Нашият ден" разговаряме с нея за сцената, любовта и..

публикувано на 11.04.25 в 10:10

Симфонична вечер с фамилия Гергов във Варна

Във Варненската опера тази вечер ще се състои симфоничният концерт "Росен Гергов и синове" . Диригентът Росен Гергов живее в Австрия и има световна кариера. Неговите трима синове свирят на различни инструменти. В изявата във Варна те ще бъдат солисти в три произведения. Пианистът Лео Гергов ще изпълни концерт на Моцарт, цигуларят Кай Гергов –..

обновено на 11.04.25 в 09:28